Прес-центр10 липня 2018, 15:07

Карантинний бур’ян - амброзія полинолиста

Амброзія полинолиста – один з небезпечних карантинних бур’янів. Це однорічна рослина родини складноцвітних. Через свою виняткову шкодочинність, негативний вплив на здоров’я людей амброзія посідає одне з перших місць серед злісних бур’янів. Пилок амброзії викликає в людей захворювання на поліноз: спостерігається втрата працездатності, з’являється набряк слизових оболонок очей і верхніх дихальних шляхів, розвивається астма, рініт, алергени, що містяться в листі, викликають дерматити. Захворювання поширюється швидше в спеку або вітряну погоду. На жаль, ефективних ліків проти захворювання поки що не існує. Засмічує бур’ян всі польові культури (особливо просапні і ярі зернові), овочеві, плодові, виноград, пасовища, чагарники. Амброзія пригнічує культури,  стержньовий корінь амброзії заглиблюється у ґрунт на глибину до 4 м. При цьому вона створює велику наземну масу, яка закриває доступ прямим сонячним променям до всіх рослин, що ростуть поблизу, зокрема сільгоспкультурам. Крім того, бур’ян витісняє злаково-бобові кормові трави та, якщо потрапив до сіна  погіршує його якість. Також амброзія висушує ґрунт, де для створення 1 кг власної сухої речовини амброзія витрачає 948 кг води, та виснажує ґрунт, для створення тієї ж кількості сухої речовини бур’ян забирає з ґрунту 15,5 кг азоту та 1,5 кг фосфору, а також інші мікроелементи.

 Вона росте на узбіччях автомобільних доріг, берегах ставків і річок, на пустирях та інших необроблюваних землях, підприємств, тваринницьких комплексів, машинних дворів, на вулицях і садибах населених пунктів.

  На територіях населених пунктів бажано застосовувати механічний метод боротьби. На землях з високими і дуже високими санітарно-гігієнічними вимогами (землі навколо житлової забудови, громадських будівель, тваринницьких ферм, парки, сквери, стадіони, спортивні майданчики, промислові території і інші) виключено застосування гербіцидів. Тут амброзія знищується шляхом виполювання, ручного видалення або скошування.
         На присадибних ділянках та клумбах найефективніше виривати рослини амброзії полинолистої. Чим менша рослина, тим легше проводити цю процедуру.
Насіння амброзії полинолистої зберігає схожість в грунті десятки років, тому вищезазначені заходи матимуть результат при їх систематичному виконанні протягом тривалого періоду.
         Власники (користувачі, балансоутримувачі) об’єктів благоустрою зобов’язані знищувати систематично і своєчасно бур’яни, об’єкти рослинного карантину та інші шкідники на прилеглих і закріплених територіях підприємств, установ та організацій усіх форм власності, приватних житлових будинків та присадибних ділянок, а також на прилеглій території до їх ділянок.

  Комплексна боротьба з амброзією передбачає проведення:

– Фітосанітарних заходів: контроль за фітосанітарним станом підкарантинної продукції, сертифікація такої продукції, локалізація вогнищ бур’яну, запровадження і скасування карантинного режиму. Впровадження карантинного режиму передбачає проведення комплексу заходів, спрямованих на ліквідацію вогнищ амброзії і попередження її подальшого розповсюдження.

– Агротехнічних (ліквідаційних) заходів : застосування гербіцидів, створення агрофітоценозів, механічне скошування тощо До знищення рослини призводить лише її викорінення, бо після підрізання стебла рослина здатна до швидкого відтворення наземної частини, причому утворює декілька продуктивних стебел. Механічне скошування рослин амброзії полинолистої застосовують після початку ії цвітіння, коли зрізана рослина вже не здатна утворити продуктивні стебла і гине. Поза межами населених пунктів ефективним є застосування гербіцидів.Асортимент гербіцидів, що усувають амброзію широкий – це препарати на основі гліфосаду – «Нобль», «Нобль S», сульфонілсечовини  - «Тритон», «Конус», «Міранда», прометрину- грунтовий гербіцид «Сегмент». Вибирати препарат потрібно залежно від фази її розвитку.

Враховуючи велику шкоду амброзії полинолистої, як для сільського господарства, так і для здоров’я людей, боротьба з нею є одним з найважливіших завдань всіх землекористувачів. Районна державна адміністрація повідомляє, що відповідно до статті 35 Закону України «Про охорону земель» власники й землекористувачі, втому числі й орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов’язані забезпечувати захист земель від заростання бур’янами, чагарниками й дрібноліссям.Тож ми пропонуємо виконавчим комітетам, всім власникам та землекористувачам негайно вжити відповідних заходів, щодо локалізації та ліквідації наявних карантинних організмів, в т.ч. амброзії полинолистої і бур’янів-алергенів.