Прес-центр5 липня 2019, 13:07

Явище амброзії полинолистої (Ambrosia artemisiifolia L.) як проблема загальнодержавного рівня.

В країні відбувається подальше розповсюдження амброзії полинолистої, яка формує цілий ряд загроз, серед яких головними є:

  • Розповсюдження амброзії полинолистої визиває серед населення  цілий комплекс алергій відомих під назвою амброзійний поліноз.
  • Збільшення контакту з пилком цієї рослини в часі провокує зростання рівня захворюваності серед населення і ця цифра наближається до 30% від загальної чисельності населення в Європі. Сьогодні в Європі існують окремі території де рівень амброзійних алергій досяг рівня 70% серед населення. Відсутність проявів проблеми на ще значних територіях України не повинно нас заспокоювати і вводити в оману, що проблема з часом вирішиться сама собою.
  • Амброзія полинолиста є пізнім ярим однорічником і збільшує період  алергій аж до осені і вносить сильний дискомфорт в організацію відпочинку та оздоровлення населення в літній період.
  • Збільшення щільності зростання амброзії полинолистої на місцевості  відбувається в першу чергу за рахунок рудеральних територій – ділянок з порушеним або зруйнованим природним рослинним покривом в результаті господарської діяльності та бездіяльності при догляді за ними.

- Збільшення щільності зростання амброзії на місцевості підштовхує рослини виду  до проникнення на орні землі задіяних в сільському господарстві, що негативно відобразиться на валовому зборі провідних сільськогосподарських культур,  удорожчанні  їх вирощування та підвищенні роздрібних цін на продукти харчування  в найближчому майбутньому. І такий негативний наслідок ми можемо простежити, на прикладі, Угорщини та Молдови, де рівень засмічення орних  площ амброзією складає 60-70% від  всієї їх сукупності  в цих країнах.

-     Населенні пункти, за оцінкою наукової групи, за умов поганого догляду за фітосанітарним станом територій, стають резерваціями з накопичення насіння амброзії полинолистої і виступають місцевими центрами  подальшого розповсюдження амброзії полинолистої на прилеглі локації, в тому числі і на посівні площі  в першу чергу транспортними засобами. Виходячи з цього необхідно впроваджувати європейські стандарти утримування урбанізованих територій.

Досвід Європи показує, що активна протидія загрозам амброзії полинолистої можлива  лише за підвищення в рази інформованості громадськості та залучення широких верст населення до вирішення цієї екологічної проблеми сучасності.