Повідомлення

Майже 120 млн грн компенсацій за «теплими кредитами» виплачено населенню та ОСББ у грудні

27 грудня ц.р. із державного бюджету здійснено чергове відшкодування за програмою «теплих кредитів». Зокрема, цього разу населенню та ОСББ компенсовано майже 120 млн грн, а саме:

- 114 млн грн – ОСББ, які залучили «теплі кредити» на комплексну термомодернізацію багатоповерхівок;

- майже 5 млн грн – сім’ям, які впровадили енергоефективні заходи у своїх приватних будинках;

- 400 тис. грн – родинам, які замінили газові котли на твердопаливні.

«Чудова координація між членами Уряду Олексія Гончарука! Спільно із Мінекоенерго, Мінрегіоном, Мінфіном, Держенергоефективності, ДКСУ зроблено все, щоб населення та ОСББ отримали гроші за реалізовані заходи, що зменшили платіжку у людей та зробили їх оселі більш комфортними», - прокоментував Олексій Рябчин, заступник Міністра енергетики та захисту довкілля України.

«Це вкрай важливо, щоб члени ОСББ знали, що держава виконує свої зобов'язання перед людьми, які повірили, взяли кредити, самоорганізувалися та разом дбають про свої оселі!», - додав О. Рябчин.

Кошти спрямовано позичальникам "теплих кредитів" у таких банках: Ощадбанк, Укргазбанк, ПриватБанк, Укрексімбанк.

Як показує досвід учасників програми, впровадження енергоефективних заходів за «теплими кредитами» дозволяє зменшити комунальні платежі від 20% до 70%. Найбільшу економію можна отримати завдяки не окремим, а цілій низці заходів. Так, ОСББ підтверджують, що комплексна термомодернізація багатоповерхівок дає змогу заощадити 50%  і більше витрат на комунальні послуги.

Загалом, у 2019 р. із держбюджету відшкодовано понад 545 млн грн учасникам програми «теплих кредитів».

Довідково:

Нагадуємо, що за умовами програми «теплих кредитів» передбачено відшкодування з держбюджету у таких розмірах:

  • 20% суми кредиту (але не більше 12 тис. грн) на придбання негазових/неелектричних котлів для фізичних осіб;
  • 35% суми кредиту (але не більше 14 тис. грн) на придбання енергоефективного обладнання/матеріалів для фізичних осіб - власників приватних будинків;
  • 40% суми кредиту (але не більше 14 тис. грн. в розрахунку на одну квартиру) для ОСББ/ЖБК для енергоефективних загальнобудинкових заходів.

У 2019 році до програми долучилося понад 211 тис. родин, залучивши «теплі кредити» на суму понад 1,3 млрд. гривень

Загалом, за 2014-2019 рр. 750 тис. українських родин скористалися «теплими кредитами», інвестували в енергоефективність власного житла близько 8,3 млрд грн та отримали близько 3 млрд грн безповоротної фінансової допомоги від держави в рамках програми.

 

40 млн грн зекономлено на оплаті енергоносіїв у бюджетних установах в рамках 130 верифікованих ЕСКО-контрактів за останні 2,5 роки        

На цьому наголосив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, презентуючи 14 листопада на прес-конференції в Українському кризовому медіа-центрі успішний розвиток енергосервісу в країні і найголовніше - результати верифікації перших ЕСКО-договорів у бюджетній сфері.

«Як тільки у 2015 р. ми запровадили всю необхідну законодавчу базу, Держенергоефективності почало активно популяризувати ринок ЕСКО-послуг. Сьогодні цей напрям термомодернізації шкіл, лікарень та інших об’єктів соціальної сфери запрацював і почав стрімко набирати оберти», - повідомив С. Савчук.

Так, за останні 2 роки кількість ЕСКО-договорів збільшилась у 18 разів: із 20 контрактів на суму 18 млн грн у 2016 р. до понад 370 на суму 520 млн грн у 2019 році.

Інвестори за власний рахунок впроваджують енергоефективні проекти та отримують повернення вкладених коштів лише, якщо досягнуть економії енергоспоживання.

Щоб перевірити ефективність ЕСКО-механізму, Держенергоефективності спільно із Проектом ПРООН проведено оцінку 130 договорів, які вже дають економію енергоресурсів впродовж щонайменше одного опалювального сезону.

«Результати верифікації 130 ЕСКО-договорів у 17 містах перевищили очікування: економія енергоресурсів складає в середньому близько 35%! Це у 1,8 разів більше, ніж заплановано контрактами», - наголосив Сергій Савчук.

Загалом, за останні 2,5 роки у рамках 130 ЕСКО-контрактів у бюджетних установах зекономлено 3 млн м3 газу або 40 млн грн на оплаті енергоносіїв.

Все це доводить дієвість енергосервісу:

  • інвестори впроваджують енергоефективні заходи за власний рахунок, беруть на себе всі ризики і проводять якісні роботи, адже зацікавлені у поверненні капіталовкладень через економію енергоресурсів;
  • бюджетні установи заощаджують кошти на оплаті комунальних послуг, а в приміщеннях – тепло та комфортно.

Таких позитивних напрацювань, від яких тепер виграють усі, вдалося досягти завдяки синергії зусиль Держенергоефективності із міжнародними партнерами та центральними і місцевими органами влади.

У презентації здобутків з енергосервісу також взяли участь:

  • Олексій Корчміт – Голова Української асоціації енергосервісних компаній;
  • Марсель Рьотіг – Директор Регіонального представництва Фонду ім. Ф. Еберта в Україні та Білорусі;
  • Сергій Варга – керівник проекту ПРООН «Усунення бар’єрів ЕСКО».

Так, спільно із проектом ПРООН «Усунення бар’єрів ЕСКО» запроваджено ЕСКО-модель «поглибленого партнерства» для більш комплексних проектів. За цією моделлю вже укладено 14 договорів у 8 містах.

Як зазначив С.Варга, міжнародні експерти позитивно вражені успіхом України у впровадженні такого складного механізму, як «поглиблене ЕСКО-партнерство». Цей український досвід вже потрібно поширювати та демонструвати іншим країнам.

Також за підтримки ПРООН започатковано:

  • ЕСКО-факторинг, що дозволяє банкам кредитувати ЕСКО-проекти без заставного майна;
  • Консультаційний центр ЕСКО (http://energoefektivnaukraina.org.ua), який щодня консультує замовників і виконавців енергосервісу.

Водночас, Держенергоефективності разом із Фондом ім. Ф. Еберта в Україні протягом останніх 4 років проведено масштабну інформаційно-роз’яснювальну кампанію для центральних та місцевих органів влади.

Для інвесторів сформовано базу понад 17 тис. потенційних ЕСКО-об’єктів, яка постійно оновлюється на сайті Держенергоефективності: http://saee.gov.ua/uk/content/energoservis_1.

Довідково:

До уваги усіх зацікавлених – презентації спікерів: http://saee.gov.ua/uk/news/3227.

Прес-конференцію організовано Держенергоефективності, Регіональним представництвом Фонду ім. Ф. Еберта в Україні, Проектом ПРООН «Усунення бар’єрів ЕСКО» 14 листопада ц.р. в Українському кризовому медіа-центрі.

 

 

До уваги об'єднаних територіальних громад або громадських організацій!

200 тис грн НА ЕНЕРГОРОЗВИТОК ГРОМАДИ!

ГО «Екоклуб» за підтримки Посольства Норвегії в Україні шукає активні громади для участі у проекті «Просування сталих енергетичних рішень в громадах (приклади з практики)».

✍️Дедлайн - 1 грудня 2019 року.

✋У рамках проекту:

— допомога ОТГ та муніципалітетам щодо підвищення знань зеленої енергетики;

— налагодження співпраці між місцевою владою, бізнесом та активістами для сталого енергетичного розвитку громади;

— фінансова підтримка проектів, які призведуть до зменшення споживання енергії та викидів парникових газів.

✋До участі запрошують офіційно зареєстровані на момент подачі заявки:

— ОТГ та муніципалітети;

— неприбуткові громадські організації (зі статусом юридичної особи на території громади. від якої подається заявка);

— комерційні організації та фізичні особи-підприємці (ФОП), що ведуть комерційну діяльність на території громади.

*Для подачі заявки Заявник має сформувати команду (мінімум 3-оє осіб), до якої мають увійти: місцева влада, представники(-ці) бізнесу (юридична особа) та громадськості (не обов’язково юридична особа).

 

АНОНС

X Міжнародний інвестиційний форум з відновлюваної енергетики

28 листопада 2019 р., м. Київ, КВЦ «Парковий»

28 листопада 2019 р. у м. Києві в КВЦ «Парковий» Держенергоефективності організовує широкомасштабний ювілейний X Міжнародний інвестиційний форум з відновлюваної енергетики.

«Чиста» енергетика – серед пріоритетів для розвитку енергонезалежної та економічно міцної України. За останні 5 років впроваджено численні «зелені» проекти, в які інвестовано близько 4 млрд євро.

Таким чином, відновлювана енергетика займає одне із провідних місць у рейтингу залучених інвестицій в економіку країни, є екологічно безпечною для навколишнього середовища та зменшує залежність українських громад від вугілля та газу.

Подальша стратегія розвитку «зеленої» енергетики на конкурентних засадах стане ключовою темою обговорення для понад 700 учасників Форуму із різних регіонів України, а також із-за кордону.

Теми Форуму:

  • відновлювані джерела енергії: глобальні виклики та перспективи для України;
  • стратегічне партнерство України та ЄС;
  •          основні напрями розвитку відновлюваних джерел енергії;
  • успішні приклади реалізації проектів;
  • запровадження аукціонної системи;
  • шляхи залучення інвестицій у «зелені» проекти.

До участі у форумі запрошено перших осіб держави, а також заплановано виступи представників центральних органів виконавчої влади, міжнародних організацій, ключових вітчизняних та закордонних гравців ринку відновлюваної енергетики.

Запрошуємо долучитися до заходу представників центральних та місцевих органів влади, органів місцевого самоврядування, мерів міст, голів ОТГ, представників посольств, банків, фінансових установ, міжнародних організацій, бізнесу, інвесторів, девелоперів, експертів, представників громадських організацій, науковців, ЗМІ.

Організатор –Держенергоефективності під егідою Мінекоенерго.

Реєстрація: 08:30.

Час проведення Форуму: 09:15- 16:00.

Програма – на сайті Держенергоефективності:

http://saee.gov.ua/uk/X_renewable_energy_forum.

Місце проведення: м. Київ, Паркова дорога 16а, КВЦ «Парковий», 3-ій поверх, конференц-зал.

Учасники Форуму зможуть:

  • отримати актуальну інформацію про державну політику розвитку відновлюваної енергетики;
  • обмінятися досвідом;
  • дізнатися секрети успіху щодо реалізації рентабельних проектів;
  • зав’язати нові ділові контакти для співпраці;
  • поспілкуватися із представниками як влади, так і бізнесу;
  • згенерувати нові ідеї для проектів.

Детальна інформація про Форум:

http://saee.gov.ua/uk/X_renewable_energy_forum.

Участь у Форумі безкоштовна.

Важливо! Для участі у Форумі необхідно обов’язково зареєструватись до
18 листопада 2019 р. за формою: https://forms.gle/5ou5A7LebvSBFT8L7.

Кількість місць обмежена.

З питань участі у Форумі звертайтеся до Анни Жукової (Департамент відновлюваних джерел енергії Держенергоефективності) за контактами:

тел: +38 044 590-54-09,   e-mail: .

Акредитація ЗМІ проводиться до 18:00 27 листопада 2019 р. за контактами:

  • 044 590-59-65;   097-596-70-88;   096-906-85-95;
  • e-mail: saeepressa@gmail.com (Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності).

Із собою мати посвідчення журналіста або паспорт.

 

Голова Держенергоефективності представив шляхи підвищення енергоефективності бізнесу в Україні

На брифінгу в інформаційному агентстві «Українські новини» Голова Держенергоефективності Сергій Савчук представив шляхи підвищення енергоефективності бізнесу.

Зокрема, минулого тижня Держенергоефективності спільно із Мінекоенерго підготовлено та Урядом схвалено дерегуляційне рішення щодо скасування  застарілої постанови Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 р. №786 "Про порядок нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві". Це ще один крок до спрощення ведення підприємницької діяльності та покращення інвестиційного клімату.

«Водночас, із Мінекоенерго ми опрацьовуємо механізм стимулювання промислових підприємств до енергоефективності. У розробці цього інструменту також взяли активну участь Українсько-данський енергетичний центр та Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ)», - зауважив С.Савчук.

Зазначеним механізмом передбачається співфінансування кредитів для промислових підприємств на впровадження енергоефективних заходів та використання «чистих» джерел енергії. Такою підтримкою зможе скористатись підприємство, що є беззбитковим і матиме результати проведеного енергоаудиту чи сертифіковану систему енергоменеджменту ISO 50001.

Крім цього, в Україні за підтримки Уряду Німеччини, GIZ та Держенергоефективності вже створено 3 Мережі енергоефективних підприємств, у т.ч. хлібопекарів та виробників будматеріалів. У рамках Мережі компанії визначають цілі щодо зменшення енергоспоживання, впровадження необхідних заходів та обмінюються досвідом.

Також ефективним для промисловості є механізм енергосервісу. Наприклад, за даними ЕСКО-компаній, впровадження систем енергоефективного освітлення на промислових підприємствах дає близько 70% економії електроенергії.

Ще один перспективний інструмент для фінансування «зелених» проектів – це зелені облігації. Так, Держенергоефективності спільно із Національною комісією із цінних паперів та фондового ринку та проектом GIZ «Консультування підприємств щодо енергоефективності» розробило норми до законопроекту № 2284 від 17.10.2019, якими передбачається запровадження зелених облігацій в Україні та встановлення правил для учасників цього ринку.

«Також разом із Мінекоенерго опрацьовуємо Концепцію та план заходів щодо запровадження ринку зелених облігацій», - повідомив Голова.

 

ОСББ – учасники програми «теплих кредитів» заощаджують від 30% до 70% на комунальних послугах

Під час інтерв’ю телеканалу «ICTV» Голова Держенергоефективності Сергій Савчук представив переваги комплексної термомодернізації будинків у рамках програми «теплих кредитів».

«Так, в залежності від складності утеплення економія енергоспоживання для мешканців багатоповерхівок сягає від 30% до 70%», - наголосив С.Савчук.

Як тільки ОСББ переконалися у дієвості та швидкості механізму відшкодування, ще й з кількох джерел (державного та місцевих бюджетів), то почали залучати «теплі кредити» на 2-3 і більше млн грн і проводити повне утеплення багатоповерхівок.

Саме за ініціативи Держенергоефективності налагоджено співпрацю із органами місцевого самоврядування та запроваджено понад 170 місцевих програм співфінансування «теплих кредитів».

Загалом із 2015 р. і по сьогодні понад 4500 ОСББ залучили більше 1,2 млрд грн «теплих кредитів».

Детальніше дивіться у сюжеті програми «Факти тижня» на телеканалі «ICTV»: http://saee.gov.ua/uk/news/3132.

 

Ще 100 ОСББ залучили більше 30 млн грн «теплих кредитів» на енергоефективні заходи за тиждень

Ще 100 ОСББ залучили більше 30 млн грн «теплих кредитів» за тиждень на енергоефективні заходи у багатоповерхівках.Це майже у 1,5 рази більше, ніж за позаминулий тиждень, коли ОСББ оформили 19 млн грн кредитів.

Як бачимо, ОСББ швидко підхопили другу в ц.р. хвилю державної підтримки.

Як пояснив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук. така активність вчергове доводить затребуваність програми «теплих кредитів», що дозволяє:

- впроваджувати комплексну термомодернізацію будинку;

- отримувати до 70% відшкодування із держбюджету;

- одержувати додаткову компенсацію річних або частину суми кредиту із місцевих бюджетів;

- заощаджувати 50% і більше на комунальних рахунках;

- підвищити вартість утеплених квартир в середньому на 30%.

При цьому, брати участь у програмі - легко і швидко: мінімізовано бюрократію, відсутні контакти із чиновниками.

Загалом, за даними Держенергоефективності, у 2019 р. більше 1600 ОСББ по всій країні залучили майже 600 млн грн на енергоефективні заходи. Це вже перевищує показники всього 2018 року (1600 ОСББ оформили 460 млн грн кредитів).

Це свідчить ще й про збільшення обсягів фінансування утеплення одного багатоквартирного будинку.

«Тож, шановні голови ОСББ, звертайтеся до Ощадбанку, ПриватБанку та Укргазбанку із проектами з утеплення та готуйтеся до опалювального сезону!», - повідомив С.Савчук.

«Нагадую, що саме комплексна термомодернізація ОСББ  - встановлення ІТП, заміна вікон, утеплення та інші необхідні заходи – дозволяє зменшити платіжки на 50%  і більше», - зауважив Голова.

При цьому наявність місцевих програм здешевлення «теплих кредитів» дає можливість провести максимально глибоку термомодернізацію при збільшенні компенсації за рахунок місцевих бюджетів.

Довідково:

Усі охочі – населення та ОСББ – можуть отримати консультації щодо участі у державній програмі «теплих кредитів» у спеціалістів Call-центру при Держенергоефективності за контактами:

- тел.: (044) 296-71-60, 292-32-57

- e-mail: energoefect@saee.gov.ua.

Додаткові компенсації за «теплими кредитами» можна одержати від місцевої влади. Про наявність такої можливості дізнавайтеся на Інтерактивній карті місцевих програми співфінансування «теплих кредитів» на сайті Держенергоефективності: http://saee.gov.ua/uk/programs/map.

 

Голова Держенергоефективності та Міністр енергетики Литви обговорили здобутки та наступні пріоритети співпраці України та Литви у «чистій» енергетиці

Голова Держенергоефективності Сергій Савчук під час зустрічі із Міністром енергетики Литви Жигімантасом Вайчюнасом та Послом Литви в Україні Марюсом Януконісом розглянули напрацювання та подальші актуальні напрями партнерства двох країн у відновлюваній енергетиці у рамках укладеного Меморандуму про співпрацю у 2017 році.

Зокрема, Литва – стратегічно важливий для України партнер у розвитку «чистої» енергетики. Так, за даними «Eurostat», Литва досягла своєї національної мети – 23 % «зеленої» енергії до 2020 р. і вже у 2017 р. ця частка становила більше 25 %.

«При цьому, серед першочергових напрямів співпраці України та Литви – розвиток біоенергетики для заміщення споживання газу», - повідомив С.Савчук.

Як відомо, у Литві після запуску біржі «Baltpool» (https://www.baltpool.eu) частка біомаси, придбаної через неї, зросла із 1% у 2013 р. до 95% у 2017 році.

У результаті вже у 2018 р. близько 70% енергії у централізованому теплопостачанні Литви вироблено саме із біомаси.

«Тож, беручи за основу успішний досвід Литви у генерації тепла із біомаси та принципи роботи «Baltpool», ми розробили законопроект щодо запровадження прозорої та конкурентної електронної системи торгівлі твердим біопаливом в Україні», - наголосив Голова.

Також під час зустрічі сторони обговорили інші законодавчі зміни, спрямовані на розвиток «зелених» проектів в Україні. Особливу увагу приділено питанню запуску аукціонів.

Водночас, литовські компанії вже активно працюють на українському ринку.

Наприклад, за участю провідного литовського виробника сонячних панелей «SoliTek» (https://solitek.eu) на даху Посольства Литви в Україні встановлено 11 кВт СЕС. Таким чином, Посольство стало першою дипломатичною установою, яке буде використовувати «чисту» електроенергію для своїх потреб.

Крім цього, у м. Вільногорськ (Дніпропетровська область) литовська компанія «BOD GROUP» (https://www.bod.lt) встановила СЕС потужністю 2 МВт, яка буде використовувати інноваційну систему трекерів для відстеження позиції сонця. Нова технологія дозволить виробляти на 40% більше електроенергії, ніж звичайна СЕС.

Загалом, за підсумками зустрічі сторони домовилися продовжити взаємовигідну співпрацю та опрацювати наступні питання:

- шляхи запровадження спільних механізмів фінансування підготовки «зелених» проектів;

- обмін досвідом щодо програм підтримки домогосподарств у використанні відновлюваних джерел енергії, зокрема, щодо встановлення СЕС;

- залучення литовських компаній на український ринок для запуску проектів із виробництва тепла для заміщення газу.

 

Понад 3,3 млрд євро інвестовано в «чисту» енергетику та енергоефективність України за 5 років завдяки ефективним законодавчим змінам

На прес-конференції 20 серпня у Будинку Уряду Голова Держенергоефективності Сергій Савчук окреслив журналістам результати роботи за 5 років та ініціативи, завдяки яким українські сім’ї зменшують комунальні платежі, а бізнес інвестує у вітчизняну «зелену» електро- та теплоенергетику.

Серед ключових показників роботи:

На 6 млрд м3 у рік зменшено споживання газу населенням, бюджетною сферою та теплокомуненерго у 2018 р. порівняно із 2014 роком. Таким чином, Україна щороку заощаджує близько 1,2 млрд євро, не витрачаючи їх на закупівлю блакитного палива.
3,3 млрд євро залучених інвестицій у відновлювану енергетику та енергоефективність завдяки ефективним законодавчим стимулам.

Найбільше інвестицій вкладено у «чисту» енергетику:

понад 2,5 млрд євро — у близько 3000 МВт потужностей відновлюваної електроенергетики;
більше 500 млн євро — у понад 2200 МВт нових потужностей, що генерують тепло «не з газу».

Близько 650 тис. родин (а це еквівалентно двом регіонам України) утеплилися завдяки співфінансуванню «теплих кредитів» із державного та місцевих бюджетів. Тепер усі ці родини заощаджують до 70% на комунальних послугах, а їхня нерухомість зросла у ціні приблизно на 30%.
Ще 3 тис. ОСББ можуть залучити до 1 млрд грн «теплих кредитів» у цьому році.
У 35 разів збільшено обсяг фінансування місцевих програм здешевлення «теплих кредитів»: із 5 млн грн у 2014 р. до близько 170 млн грн у 2019 році.
Вперше запроваджено ЕСКО-механізм, в рамках якого приватні інвестори уклали вже понад 340 контрактів вартістю близько 500 млн грн для утеплення бюджетних установ. Економія енерговитрат сягає 70% без жодної бюджетної інвестиції.
У 3 рази збільшено кількість місцевих органів влади, де впроваджено енергомоніторинг у бюджетній сфері: із 60 таких органів влади у 2017 р. до 210 у 2019 році.
За участю Держенергоефективності розроблено та Парламентом прийнято у 2017 р. Закон України № 2119-VIII щодо запровадження 100% обліку тепла і води в країні.
Вперше із врахуванням кращих європейських практик розпочато сертифікацію енергоефективності будівель.

вже атестовано близько 1300 енергоаудиторів, які мають право проводити сертифікацію будівель та обстеження інженерних систем;
більше 400 перших будівель отримали енергетичні сертифікати.

За ініціативи Держенергоефективності розроблено Концепцію стимулювання енергетичної утилізації сміття та низку законопроектів, що дозволять:

інвесторам вкладати кошти у так звані «waste-to-energy plants», як в Данії, Великобританії та інших країнах;
заміщувати в еквіваленті до 1 млрд куб м газу щороку;
і, як результат, зменшити кількість сміттєзвалищ.

У 2018 р. ініційовано приєднання України до Міжнародного агентства із відновлюваних джерел енергії (IRENA).
Запроваджено Інвестиційну карту «UAMAP» (https://www.uamap.org.ua), де опубліковано понад 100 потенційних проектів на суму понад 4 млрд євро.
Спільно із МЗС Фінляндії та НЕФКО засновано та вже працює Фінсько-український трастовий фонд обсягом 6 млн євро для фінансування підготовки проектів з енергоефективності та відновлюваної енергетики. Вже опрацьовуються заявки, а фінські компанії зможуть стати співінвесторами нових проектів.
За участю Держенергоефективності розроблено та Парламентом прийнято Закон України від 25.04.2019 № 2712-VIII щодо переходу на систему аукціонів у відновлюваній енергетиці.
Близько 12 тис. родин перейшли на електроенергію з енергії сонця. Для порівняння у 2014 р. лише близько 20 домогосподарств мали сонячні панелі.

Усі зазначені ініціативи сприяють не лише зменшенню енергоспоживання та оптимізації енерговитрат громад, а й формують нову енергоефективну культуру у суспільстві.

Враховуючи набутий досвід, Держенергоефективності продовжує працювати над пріоритетними завданнями:

розробка нової 5-річної цільової програми для населення, бюджетної сфери та промисловості;
розвиток системи аукціонів;
впровадження механізму стимулювання підприємств до енергоефективних заходів та переходу на відновлювані джерела енергії;
розвиток сфери енергетичної утилізації сміття;
створення ринку твердого біопалива;
розвиток сфери виробництва та використання рідких біопалив;
запровадження ринку «зелених» облігацій.

Детальна інформація по зазначеним питанням – у презентації: http://saee.gov.ua/sites/default/files/S_Savchuk_20_08_2019.pdf

Відеозапис прес-конференції на сайті Кабінету Міністрів України: https://www.youtube.com/watch?v=IjD-Tp1dofw

 

Сергій Савчук: Ощадбанк відновлює видачу «теплих кредитів» для ОСББ

Голова Держенергоефективності Сергій Савчук та Голова правління Ощадбанку Андрій Пишний уклали додатковий договір про співпрацю щодо співфінансування виділених Урядом 380 млн грн для утеплення ОСББ.

Таким чином, 3 державні банки – Ощадбанк, Укргазбанк, ПриватБанк – знову видають «теплі кредити» для ОСББ.

Це унікальна можливість для ще близько 3 тисяч ОСББ (понад 230 тис. родин) у ц.р.:

залучити до 1 млрд грн «теплих кредитів»;

одержати до 70% відшкодування із держбюджету;

отримати додаткові компенсації із місцевих бюджетів;

заощаджувати 50% і більше на комунальних послугах;

підвищити вартість квартир в утеплених багатоповерхівках в середньому на 30%;

жити в теплі та комфорті.

Нагадуємо, що для отримання відшкодування усі ОСББ мають подати до банків підтвердні документи та акти виконаних робіт до 30 листопада цього року.

«Тому, шановні голови ОСББ, не гайте часу, а вже зараз подавайте заявки в Ощадбанк, Укргазбанк і ПриватБанк та готуйтеся до опалювального сезону!», - повідомив С.Савчук.

 

Президент України підписав Закон щодо врегулювання питання сонячних електростанцій домогосподарств

Президент України Володимир Зеленський підписав Закон України від 11.07.2019 №2755-VIII (законопроект №10357) щодо врегулювання питання генерації електроенергії сонячними станціями приватних домогосподарств (СЕСд).

Завдяки цьому Закону:

- домогосподарство може розміщувати СЕСд до 30 кВт як на даху, так і на землі;

-  вирішено питання встановлення відповідно до курсу євро «зеленого» тарифу СЕСд, розташованих на земельних ділянках, які було введено в експлуатацію до набрання чинності Законом України № 2712;

- врегульовано рівень «зеленого» тарифу для об’єктів відновлюваної енергетики  потужністю до 150 кВт.

«Нагадаю, що за останні 5 років в Україні майже 12 тис. сімей встановили та використовують СЕС загальною потужністю близько 280 МВт. Це понад 240 млн євро інвестицій в енергонезалежність родин!», - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Таким чином, законодавство дозволяє повернути інвестиції у вкладені проекти, а власники СЕСд виробляють «чисту» енергію для своїх потреб та дбають про навколишнє середовище.

 

В інтерв’ю для «KyivPost» Голова Держенергоефективності представив основні реформи у сфері енергоефективності в Україні

Під час інтерв’ю для «KyivPost» Голова Держенергоефективності Сергій Савчук окреслив розвиток сфери енергоефективності як важливої складової енергобезпеки країни.

Зокрема, Голова Агентства назвав ключові впроваджені та діючі механізми енергоефективності:

- затребувана Урядова програма «теплих кредитів», яка за 5 років допомогла близько 650 тис. родин  (а це, фактично, цілий регіон) впровадити енергоефективні заходи та заощаджувати до 50% більше на енерговитратах;

- ЕСКО-механізм, завдяки якому укладено понад 330 енергосервісних контрактів вартістю більше 430 млн грн на модернізацію бюджетних установ. Економія енергоспоживання складає від 15% до 70%.

Водночас Держенергоефективності спільно із Проектом ПРООН з енергосервісу веде роботу над удосконаленням законодавства у цій сфері та підвищенням інституційної спроможності місцевої влади щодо залучення ЕСКО-інвестицій.

Значну підтримку Україні у розвитку сфери енергоефективності надає GIZ, що тісно співпрацює із місцевими громадами, муніципалітетами, лікарнями, промисловими компаніями.

Більше цікавої інформації дізнавайтеся із статті «To boost security, Ukraine must plug its energy holes»:  http://saee.gov.ua/uk/news/3066

 

Ще 20 млн грн відшкодовано позичальникам «теплих кредитів» у липні цього року

Держенергоефективності здійснило чергову компенсацію за «теплими кредитами», а саме – виплатило майже 20 млн грн, зокрема:

- близько 17 млн грн – для ОСББ;

- 3 млн грн – для утеплення приватних будинків.

Кошти спрямовано на рахунки позичальників в Укргазбанку, Ощадбанку, ПриватБанку, Укрексімбанку.

Всього у ц. р. Урядом відшкодовано близько 100 млн гривень.

Водночас, додаткову підтримку можна отримати у рамках понад 160 місцевих програм здешевлення «теплих кредитів», на які виділено понад 170 млн гривень (http://saee.gov.ua/uk/programs/map). У ц. р. із місцевих бюджетів вже виплачено майже 50 млн грн учасникам таких програм.

Загалом, із початку дії програми у 2014 р. і по сьогодні із держбюджету компенсовано 2,5 млрд гривень.

 

Завдяки додатковим 380 млн грн. Урядового співфінансування ще 3 тис. ОСББ зможуть утеплити будинки та зменшити вдвічі комунальні платежі до кінця цього року

У Прес-центрі Будинку Уряду Голова Держенергоефективності Сергій Савчук із представниками Укргазбанку, Ощадбанку, ПриватБанку, Т. Бойко (Громадянська мережа "Опора") та Є. Яровим (ОСББ "Гашека 18") поінформували журналістів та ОСББ щодо виділення із державного бюджету додаткових коштів на співфінансування «теплих кредитів» для ОСББ у ц. р. – 380,7 млн гривень.

Це у 2 рази більше, ніж обсяг коштів, що вже профінансовано за напрямом «утеплення ОСББ» у цьому році.

Тож ще близько 3 тисяч ОСББ, а це понад 230 тис. сімей, зможуть:

залучити до 1 млрд грн «теплих кредитів» на утеплення багатоповерхівок;
отримати до 70% відшкодування із держбюджету та додаткові компенсації із місцевих бюджетів;
економити 50% і більше на комунальних послугах;
підвищити вартість квартир в утепленому будинку в середньому на 30%;
і врешті-решт, жити в комфорті та теплі.

Під час виступу Сергій Савчук звернув увагу, що учасники програми вже переконалися в надійності отримання компенсацій:

- ОСББ вдруге і втретє залучають «теплі кредити»;

- середній кредит ОСББ зріс у 3,5 рази: із 85 тис. грн у 2015 р. до майже 300 тис. грн у 2018 року.

«Як результат за 5 років маємо вже майже 4 тисячі ОСББ, які залучили 1 млрд грн «теплих кредитів», - пояснив С.Савчук. - Лише за кілька місяців ц.р. 1000 ОСББ взяли участь у програмі. Очікуємо ще 3 тис. ОСББ у 2019 році».

Реальні приклади участі ОСББ доводять економічну ефективність програми.

Наприклад, ОСББ “Макарова 10 Рiвне” (361 квартира) залучило 4,8 млн грн «теплого кредиту» на утеплення фасаду та заміну вікон і дверей. Із держбюджету відшкодовано 2,5 млн грн, а із місцевого – 1,3 млн гривень.

Після усіх компенсацій вартість всього проекту для ОСББ склала 350 тис. грн, а кожна сім’я cплачувала лише 80 грн у місяць.

При цьому, витрати за опалення зменшилися на 50%: із 47 грн/м2 до 23 грн/м2.

«Тому вже зараз, шановні голови ОСББ, готуйте проекти з утеплення багатоповерхівок та подавайте заявки у банки: Ощадбанк, Укргазбанк та ПриватБанк. Це вікно Ваших можливостей для зменшення розміру Ваших платіжок вже цієї осені у 2 рази», - повідомив Голова Агентства.

Нагадуємо, що для отримання відшкодування усі ОСББ мають подати до банків підтвердні документи та акти виконаних робіт до 30 листопада цього року.

«Тому давайте разом робити будинки теплими, комунальні рахунки меншими, а життя – комфортним завдяки енергоефективності!», - закликав С.Савчук.

Презентації спікерів:

Держенергоефективності: http://saee.gov.ua/sites/default/files/Savchuk_04_07_2019.pdf
Ощадбанк: http://saee.gov.ua/sites/default/files/Oschadbank_04_07_2019.pdf
ПриватБанк: http://saee.gov.ua/sites/default/files/PrivatBank_04_07_2019.pdf
Укргазбанк: http://saee.gov.ua/sites/default/files/Ukrgasbank_04_07_2019.pdf

Відеозапис пресконференції: https://www.youtube.com/watch?v=vtrGQSjyEmE

Пост-реліз: http://saee.gov.ua/uk/news/3018

 

Держенергоефективності оприлюднило середньозважені тарифи на тепло з газу для розрахунку тарифів виробникам теплової енергії з альтернативних джерел 

На виконання вимог статті 20 Закону України «Про теплопостачання» Держенергоефективності оприлюднює розраховані середньозважені тарифи на теплову енергію, вироблену з використанням газу, для потреб населення та бюджетних установ, а також тарифи на транспортування та постачання теплової енергії.

На основі цих розрахунків органи місцевого самоврядування можуть встановлювати підприємствам тарифи на теплову енергію з альтернативних джерел на рівні 90% від оприлюднених середньозважених тарифів.

Нагадуємо, що Законом України від 21.03.2017 № 1959-19 щодо стимулювання виробництва тепла з альтернативних джерел запроваджено спрощену та прозору процедуру встановлення тарифів на тепло «не з газу».

«Маючи гарантований на законодавчому рівні тариф, інвестор може заздалегідь визначити рентабельність проекту і залучити необхідні кредитні та інвестиційні кошти», - пояснив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

«Дякую органам місцевого самоврядування та НКРЕКП за вчасно надану інформацію для розрахунку середньозважених тарифів та сподіваюсь на подальшу співпрацю», - повідомив С.Савчук.

Середньозважені тарифи від 25.06.2019 можна завантажити за посиланням: http://saee.gov.ua/sites/default/files/Taryfy_25_06_2019.pdf

 

Уряд виділив додатково 380 млн грн на «теплі кредити» для ОСББ у цьому році

19 червня ц.р. на засіданні Уряду під головуванням Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана cхвалено рішення щодо додаткового виділення 380,6 млн грн на програму «теплі кредити» для ОСББ у 2019 році.

За попередніми розрахунками, завдяки цьому рішенню ще близько 3 тисяч ОСББ, а це понад 230 тис. сімей, зможуть залучити більше 760 млн грн «теплих кредитів» на термомодернізацію багатоповерхівок.

Участь у програмі дозволяє ОСББ:

- отримати від 40% до 70% відшкодування за «теплими кредитами» в залежності від кількості сімей-субсидіантів у будинку;

- одержати додаткову компенсацію за місцевими програмами здешевлення «теплих кредитів»;

- зменшити рахунки за комунальні послуги;

- підвищити комфорт в оселі.

Відповідні проекти актів Кабінету Міністрів України щодо збільшення фінансування програми розроблено Держенергоефективності спільно з Мінрегіоном на виконання окремого доручення Уряду.

Вищезазначене рішення ініційовано у зв’язку із високим попитом ОСББ на державну підтримку та завершенням прийому заявок деякими банками.

«Нагадаю, що із 2015 р. і по сьогодні майже 4 тис. ОСББ скористалися понад
980 млн грн «теплих кредитів». Уряд відшкодував їм більше 300 млн гривень», - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Джерело: https://www.kmu.gov.ua/ua/news/uryad-spryamuvav-ponad-380-mln-grn-na-tep....

 

Україна та Італія розглядають перспективи для спільних проектів із енергоефективності, «зеленої» енергетики та енергетичної утилізації сміття 

Широкий горизонт інвестиційного партнерства України та Італії – ключова тема двостороннього бізнес-форуму у м. Рим, що відбувся у рамках візиту офіційної делегації України на чолі із Першим віце-прем’єр-міністром України – Міністром економічного розвитку і торгівлі Степаном Кубівим.

Зокрема, у секції «Енергетика та енергоефективність» Голова Держенергоефективності Сергій Савчук разом із італійським бізнесом та інвесторами обговорили вигідні напрями співпраці, у т. ч.:

 - відновлювану енергетику: перспективи реалізації проектів, значну ресурсну базу та останні законодавчі зміни щодо переходу на аукціони в Україні;

- енергоефективність: високий попит на ЕСКО-проекти в українських бюджетних установах та об’єктах органів влади;

- енергетичну утилізацію сміття: можливості для використання понад 10 млн тонн сміття у рік для генерації енергії та плани щодо законодавчого стимулювання цього напряму.

Під час виступу С.Савчук також акцентував увагу італійських партнерів на Інвестиційній карті «UAMAP» (www.uamap.org.ua), де опубліковано понад 100 потенційних «зелених» проектів в Україні на загальну суму фінансування більше 4 млрд євро.

Особливості інвестування в «зелені» проекти в Італії та Україні презентовано представниками міжнародних фінансових установ – ЄБРР та ЄІБ.

«Ми цінуємо можливості залучати кращі технології та інвестиції Італії, де, наприклад, близько 34% електроенергії вже генерується із відновлюваних джерел енергії. У планах Італії – отримати понад 50% «зеленої» електроенергії у 2030 році», - запевнив італійську сторону С.Савчук.

Також в Італії працюють компанії із великим досвідом щодо встановлення об’єктів відновлюваної енергетики, підстанцій «під ключ», а також виробництва обладнання для біогазових установок, «waste-to-energy plants» тощо («SAET», «Ecomembrane», «Ies biogas», «Macpresse» та інші).

До речі, цього тижня делегація представників зазначених компаній здійснила візит до України та ознайомилася із діяльністю Держенергоефективності.

«Крім цього, ми вже тісно співпрацюємо із експертами італійського дослідницького центру "EURAC"  у рамках нещодавно розпочатого проекту ЄС Twinning щодо стимулювання розвитку відновлюваної енергетики в Україні», - нагадав Голова.

Також на форумі було представлено українську інноваційну технологію «Solar Gaps», що дозволяє максимально використати можливості жалюзі не лише для затінення приміщень, а й для генерації електроенергії з енергії сонця та економії комунальних рахунків.

За підсумками форуму сторони домовилися посилити партнерство та тісний обмін інформацією із італійською стороною щодо перспективних проектів у вищезазначених сферах.

 

Енергосервіс стає все більш популярним механізмом для підвищення енергоефективності бюджетних установ та економії на комунальних послугах

Енергосервіс полягає в тому, що енергоефективні заходи в будівлях бюджетних установ (шкіл, дитячих садочків, лікарень, університетів тощо) впроваджуються приватними інвесторами – енергосервісними компаніями (ЕСКО), а оплата здійснюється виключно за рахунок економії, досягнутої в результаті здійснення енергоефективних заходів.

Наприклад, нещодавно Харківська міська рада прийняла рішення запровадити енергосервіс (ЕСКО) у школах №44, 91 і 68, а також гімназіях №46 і 82.

За даними Харківської міськради, завдяки енергосервісу очікується заощаджувати на комунальних рахунках до 2 млн грн у рік.

Як показує практика вже діючих договорів, серед найбільш затребуваних ЕСКО-проектів у бюджетних установах:

- модернізація системи опалення;

- встановлення ІТП з погодним регулювання та онлайн-моніторингом;

- інші енергоефективні заходи.

Незабаром планується оголосити тендери через Систему публічних електронних закупівель  «ProZorro»: https://prozorro.gov.ua.

Загалом, енергосервіс набирає популярності: вже укладено понад 310 ЕСКО-контрактів вартістю більше 350 млн гривень. Проекти реалізуються у 18 регіонах країни.

«Тож закликаю усі місцеві органи влади разом із  ЕСКО-інвесторами працювати на результат – комфортні та модернізовані школи, лікарні та інші бюджетні заклади!», - повідомив С.Савчук.

    Більше інформації дізнавайтеся за посиланням: http://saee.gov.ua/uk/news/2922.

 

Майже 500 млн грн «теплих кредитів» вже видано сім’ям на енергоефективні заходи у цьому році

У квітні ц.р. понад 30 тис. родин поспішили взяти участь в державній програмі з утеплення житла та залучити близько 350 млн грн «теплих кредитів». Це у понад 2 рази більше, ніж у березні ц.р., коли родини інвестували 151 млн грн в енергоефективність.

Зокрема, минулого місяця державними банками видано:

- 236 млн грн – на утеплення приватного житла;

- 103 млн грн – на енергоефективні заходи для ОСББ;

- майже 9 млн грн – на твердопаливні котли.

У 2019 р. особливо вражає високий попит ОСББ на державну підтримку.

Наприклад, у квітні ц.р. 320 ОСББ отримали 103 млн грн «теплих кредитів» на енергоефективні заходи. Для порівняння у березні ц.р. лише 15 ОСББ взяли 4 млн грн «теплих кредитів».

Всього у 2019 р. населення та ОСББ залучили вже майже півмільярда гривень «теплих кредитів». Це фактично половина суми від загального прогнозованого обсягу кредитування - 1,1 млрд грн «теплих кредитів» (за наявного бюджетного фінансування у розмірі 400 млн гривень).

«Тож, не гайте часу! Усі охочі ще мають нагоду скористатися програмою та інвестувати в енергоефективність свого будинку, щоб жити у комфорті і заощаджувати на комунальних послугах!», - повідомив Голова Держенергоефективності С.Савчук.

 

На IV Всеукраїнському форумі екологів Голова Держенергоефективності представив екологічно чисті рішення для успішного бізнесу: від енергоаудиту до модернізації

«Перше, що потрібно проводити, - це енергоаудит. Зокрема, за підтримки Уряду Німеччини Проект GIZ «Консультування підприємств щодо енергоефективності» проводить пілотні енергоаудити на понад 60 підприємствах», - повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, відкриваючи IV Всеукраїнський форум екологів.

Так, за результатами першого енергоаудиту на Івано-Франківському локомотиворемонтному заводі визначено, що підприємство може заощаджувати понад 3,5 млн грн у рік завдяки енергоефективним заходам.

Крім цього, модернізувати виробничі потужності допомагають ЕСКО-компанії. Наприклад, одна з таких компаній встановила 550 LED-ламп в цеху Азовсталі. Завдяки цьому очікувана економія витрат на електроенергії - 12 млн грн у рік.

Окрім діючих рішень, на бізнес чекають нові інструменти. Так, Держенергоефективності разом із партнерами розробило механізм стимулювання промислових підприємств до енергоефективності.

За цією програмою підприємство, що провело енергоаудит або впровадило енергоменеджмент, зможе взяти кредит на енергоефективні і «зелені» проекти. Отримавши економію енерговитрат, компанія одержить компенсацію від держави.

Передбачається, що компенсацією буде повернення частини коштів з оплаченого податку на СО2, як у провідних європейських країнах (Данія, Фінляндія, Швеція).

«Тому рекомендую усім зацікавленим підприємствам проводити енергоаудит та енергоефективні заходи, а також об’єднуватися у цій сфері», - закликав С.Савчук.

На сьогодні за підтримки Уряду Німеччини вперше в Україні вже впроваджено 2 Мережі енергоефективних підприємств:

- перша мережа у Львові об’єднує 11 підприємств різних галузей;

- друга мережа у Києві - 12 хлібопекарських підприємств.

 

Сонячна енергетика – один із інвестиційно-привабливих секторів відновлюваної енергетики України

На 8-ій Міжнародній конференції та виставці сонячної енергетики в Центральній та Східній Європі «CISOLAR 2019» Голова Держенергоефективності Сергій Савчук окреслив досягнення та перспективи розвитку «зеленої» енергетики, зокрема сонячної енергетики.

Як пояснив С. Савчук, завдяки ефективному законодавству за останні 5 років у відновлювану електроенергетику інвестовано близько 2 млрд євро.

«Так, на сьогодні в Україні вже працює понад 3000 МВт потужностей, що генерують електроенергію з відновлюваних джерел. З них понад 2200 МВт (71%) – це сонячні електростанції, - повідомив С. Савчук. - Тільки за I квартал 2019 р. введено в експлуатацію понад 860 МВт потужностей відновлюваної електроенергетики, більшість з яких – це майже 700 МВт СЕС».

Зважаючи на активність розвитку сонячної енергетики, у ц.р. вітчизняна компанія  «KNESS» відкрила перший найбільший в Україні завод із виробництва сонячних панелей. Потужність першої черги підприємства – 200 МВт у рік.

Окрім сприятливих законодавчих умов, на ринку також активно працюють банки та міжнародні фінансові організації.

До прикладу, із початку роботи спільної з IFC програми еко-банкінгу Укргазбанк надав понад 520 млн євро кредитів для 146 проектів загальною потужністю майже 1000 МВт. Переважна частина проектів – це сонячні та вітрові станції.

Все це доводить високу зацікавленість інвесторів в українському ринку та готовність впроваджувати нові проекти.

Прогнозуючи розвиток цієї сфери, вже сьогодні важливо якнайшвидше прийняти законопроект від 05.12.2018 № 8449-д щодо переходу на прозору конкурентну систему аукціонів. Прийняття законопроекту дозволить:

- встановити справедливу ринкову ціну на «зелену» електроенергію;

-  створити прозору конкуренцію на ринку;

-  врегулювати планування бюджету;

- надати гарантії інвесторам та фінансовим установам щодо реалізації проектів.

Також законопроектом вже передбачено необхідність розробки стимулів для розвитку електроакумуляції в Україні.

Встановлення електроакумулюючих систем дозволить:

балансувати енергосистему, у т.ч. покривати пікові навантаження;
уникнути запуску додаткових блоків теплових електростанцій, що працюють на вугіллі.

«Тож нова система аукціонів разом із механізмом стимулювання інвестування в електроакумулюючі системи дозволять забезпечити прозорий конкурентний розвиток відновлюваної енергетики», - повідомив Голова Агентства С. Савчук.

 

Держенергоефективності та понад 30 ОТГ започаткували співпрацю для запровадження програм співфінансування  «теплих кредитів», енергосервісу та енергоменедежменту на місцях

На V Форумі енергоефективного партнерства Голова Держенергоефективності Сергій Савчук підписав Меморандуми про співпрацю із понад 30 ОТГ для спільного впровадження:

- програм співфінансування  «теплих кредитів» для населення та ОСББ;

- енергосервісу для утеплення дитсадків, лікарень та інших бюджетних установ;

- енергоменеджменту у бюджетній сфері.

Волю до реформ та активне бажання ставати менш енергозалежними проявили ОТГ в 16 областях: Тернопільська, Житомирська, Харківська, Дніпропетровська, Запорізька, Київська, Одеська, Херсонська, Черкаська, Івано-Франківська, Полтавська, Рівненська, Миколаївська, Сумська, Чернівецька, Луганська.

«Як відомо, завдяки проведеній Урядом реформі децентралізації місцеві громади мають достатні фінансові ресурси, які варто раціонально інвестувати у корисні проекти, у т.ч. у сфері енергоефективності», - пояснив Сергій Савчук.

Так, наприклад, після запуску місцевої програми «теплих кредитів» у Лозівській ОТГ (Харківська область) попит ОСББ на енергоефективні заходи зріс у 3 рази, а обсяг залучених коштів у цьому напрямі – у 7 разів: із 230 тис. грн у 2017 р. до 1,5 млн грн у 2018 році.

ОТГ також приєднуються до процесу впровадження енергосервісу. Перші 6 ЕСКО-договорів укладено у 3 ОТГ Полтавської, Донецької та Київської областей. У результаті ці громади вже в цьому опалювальному сезоні зекономили від 15% до 30% енергоресурсів.

Крім цього, важливо запроваджувати енергоменеджмент. Так, системи розумного управління енергоресурсами вже діють в 16 ОТГ, а ще в 38 ОТГ - розробляється. До прикладу, за перший рік впровадження енергомоніторингу Баранівська ОТГ заощадила 350 тис гривень.

«З огляду на переваги запропонованих механізмів у сфері енергоефективності, закликаю усі ОТГ запроваджувати ці інструменти у співпраці з Держенергоефективності», - повідомив С.Савчук.

 

Українська воднева рада, Європейська, Латвійська та Німецька водневі асоціації уклали Меморандум про партнерство у водневій енергетиці

Плани розвитку водневої енергетики в Україні обговорили представники української делегації спільно з міжнародними асоціаціями та компаніями на форумі в рамках найбільшої водневої виставки Європи «Hydrogen + Fuel Cells Europe», що проходить цього тижня з 1 по 5 квітня у м. Ганновер (Німеччина).

Як відомо, в Україні прискорюються темпи встановлення об’єктів відновлюваної електроенергетики. Лише за I квартал ц.р. введено понад 860 МВт потужностей, що більше, ніж за весь минулий рік.

«Саме воднева енергетика може відіграти ключову роль в електроакумуляції та балансуванні енергосистеми, у т. ч. для покриття пікових навантажень», - пояснив С.Савчук.

Тому для розвитку зазначеної сфери у законопроекті від 05.12.2018 № 8449-д вже передбачено необхідність розробки стимулів для розвитку електроакумуляції в Україні.

Крім цього, Держенергоефективності із Комітетом ВРУ ПЕК ініціювало створення Міжвідомчої робочої групи щодо запровадження електроакумулюючих систем в Україні, перше засідання якої заплановано провести вже 5 квітня цього року.

Водночас Україну на цьому шляху активно підтримують європейські партнери.

Так, відразу на виставці Українська воднева рада, Європейська воднева асоціація «Hydrogen Europe», Латвійська та Німецька водневі асоціації уклали Меморандум про партнерство у водневій енергетиці.

«Переконаний, що співпраця із європейськими партнерами дозволить удосконалити  та запровадити дієву Дорожню карту розвитку водневої енергетики в Україні, проект якої вже підготовлено Українською водневою радою та Інститутом відновлюваної енергетики НАН України», - повідомив Голова Держенергоефективності.

 

Голова Держенергоефективності з експертами обговорив законодавчі зміни для стимулювання залучення інвестицій в енергетичну утилізацію сміття

Розроблені Держенергоефективності законодавчі зміни для стимулювання енергетичної утилізації сміття в Україні – ключова тема наради, що відбулася під головуванням Голови Агентства Сергія Савчука із представниками Київської міської державної адміністрації (КМДА), Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), бізнесу та експертами.

«Як відомо, в Україні близько 93% побутових відходів вивозиться на полігони в той час, як у провідних країнах світу цей ресурс використовують для генерації енергії, - повідомив С.Савчук. -  Для порівняння у Швеції відсортовується 99% сміття, з яких 50% підлягають енергетичній утилізації».

Наприклад, у Великобританії компанія «Clugston-CNIM JV» (https://www.clugston.co.uk) планує встановити один з найбільших у Європі заводів із енергетичної утилізації сміття потужністю 60 МВт. Завод перероблятиме близько
600 тис. тонн сміття у рік та генеруватиме електроенергію, якої буде достатньо для близько 110 тис. домогосподарств.

Тож, в Україні потрібно перетворити енергетичну утилізацію сміття на економічно вигідний проект для інвесторів.

Так, на основі вже розробленої Держенергоефективності спільно з КМДА та НКРЕКП концепції пропонуються законодавчі зміни у ключових напрямах, зокрема:

Налагодити чітку систему адміністрування на муніципальному рівні:

- створити інститут «єдиного оператора» поводження з побутовими відходами;

- запровадити можливість укладати довгострокові договори на переробку відходів;

- забезпечити гарантії сміттєпереробним підприємствам щодо завантаженості заводів необхідним обсягом ресурсу.

Передбачити  використання RDF/SRF як потенційного джерела енергії. При цьому, важливо забезпечити екологічну безпеку і встановити чіткі правила тарифоутворення для послуг з енергетичної утилізації відходів (gate fee).
Запровадити стимулювання для перероблення відходів замість їх вивезення на полігони чи звалища. Сьогодні подібна мотивація відсутня, а вартість захоронення сміття значно нижча за вартість його перероблення.
Ввести дієвий контроль та відповідальність у цій сфері.

 

 

Держенергоефективності презентувало переваги енергосервісу для термомодернізації об’єктів Держпродспоживслужби

Держенергоефективності продовжує цикл інформаційно-роз’яснювальних семінарів, присвячених особливостям впровадження ЕСКО-механізму на об’єктах міністерств і відомств.

Так, переваги ЕСКО-механізму розкрили представники Держенергоефективності на семінарі, організованому спільно з Регіональним представництвом Фонду ім. Ф. Еберта в Україні для фахівців Держпродспоживслужби та її територіальних підрозділів.

Держпродспоживслужба – одне із перших відомств, що уклало Меморандум про співпрацю із Держенергоефективності у сфері енергосервісу.

У рамках партнерства вже визначаються об’єкти Держпродспоживслужби, які можуть зацікавити ЕСКО-інвесторів (http://saee.gov.ua/uk/content/energoservis_1). Це будівлі територіальних підрозділів, ветеринарні лікарні, лабораторії тощо.

Вітаючи учасників спеціалізованого семінару, Голова Держпродспоживслужби Володимир Лапа наголосив на важливості використання ЕСКО-механізму, що дає широкі можливості впроваджувати енергоефективні заходи без значних бюджетних витрат і в перспективі заощаджувати на комунальних платежах.

У свою чергу, Юлія Блєсіус, директор Регіонального представництва Фонду ім. Ф. Еберта в Україні, також відзначила успіхи України у сфері енергосервісу і запевнила у готовності продовжувати співпрацю з Держенергоефективності щодо стимулювання розвитку цього напряму.

«Сьогодні ЕСКО-механізм стає все більш затребуваним. Чимало замовників переконалися в його ефективності. На сьогодні укладено 288 ЕСКО-договорів на суму контрактів більше 300 млн гривень. Зокрема, лише у 1-му кварталі ц.р. підписано 58 контрактів вартістю майже 80 млн гривень», - зауважив І. Горових заступник директора Департаменту стратегічного розвитку Держенергоефективності, та окреслив плани удосконалення законодавчої бази для збалансування інтересів замовників та інвесторів.

Детальну процедуру замовлення енергосервісу та укладання договорів із інвесторами представив О. Корчміт, радник Голови Держенергоефективності. За його словами, на сьогодні на ринку вже працює близько 25 компаній. Термін дії більшості договорів складає близько 5-7 років.

«Найважливіше те, що саме у рамках енергосервісу переможець тендеру обирається не за найменшою ціною договору, а за показником ефективності договору. Більше того, саме інвестор зацікавлений у досягненні економії енергоспоживання. У результаті після завершення проекту замовник отримує модернізовану будівлю, нове обладнання та економію на комунальних рахунках», - підкреслив О. Корчміт.

У свою чергу, ЕСКО-інвестори підтвердили, що економія енергоресурсів за різними проектами становить в середньому від 20% до 70%.

Також представники компаній повідомили про зацікавленість щодо подальшої реалізації нових проектів у цьому році.

 

Довідково:

Рекомендації у сфері енергосервісу надають експерти Всеукраїнського консультаційного центру за тел.: 063-419-39-37, 068-732-44-81.

Детальна інформація щодо енергосервісу на сайті Держенергоефективності: http://saee.gov.ua/uk/content/energoservis_1.

 

Сергій Савчук: Понад півмільйона сімей-учасників програми «теплих кредитів» вже заощаджують до 70% на комунальних рахунках

 

ТОП-3 області за найбільшим обсягом залучених «теплих кредитів»  населенням і ОСББ за 2014-2018 рр.:

Київська –  560 млн грн;
Львівська – 520 млн грн;
Сумська – 400 млн гривень.

При цьому, рейтинг областей, де найактивніше утеплюються саме ОСББ, ще цікавіший:

Рівненська –  94 млн грн;
Запорізька – 71 млн грн;
Київська (з м. Київ) – 69 млн гривень.

Як бачимо, «теплі кредити» популярні у різних регіонах країни.

Залучити кошти на енергоефективні заходи допомагає ще й місцева влада.

Нагадуємо, що сьогодні вже діє понад 100 програм додаткового відшкодування або відсотків, або частини суми «теплого кредиту».

«Водночас, звертаю особливу увагу родин, які отримують монетизовані субсидії, на можливості участі у програмі. Ви можете спрямовувати зекономлені кошти на утеплення осель, щоб ще більше заощаджувати», - повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Так, у рамках «теплих кредитів» відбувається ефективна синергія зусиль Уряду, місцевої влади та населення:

з одного боку держава надає співфінансування на енергоефективні заходи у рамках «теплих кредитів»;
з іншого боку – місцева влада;
з третього – сам споживач, у т.ч. завдяки зекономленим на енергоносіях монетизованим субсидіям.

Деталі дізнавайтеся у сюжеті ТРК «Україна» за підсумками прес-конференції: https://www.youtube.com/watch?v=m73O58ezBs0

 

Близько 2 млрд євро  інвестовано в енергоефективність та «чисту» енергетику України за останні 4 роки

 

У Будинку Уряду під час публічного звіту Голова Держенергоефективності Сергій Савчук представив журналістам впроваджені ініціативи, які позитивно вплинули на економію енергоресурсів громадян, розвиток «зеленої» енергетики та активізацію інвестицій.

«Так, за останні 4 роки біля 2 млрд євро інвестовано в українські проекти з енергоефективності та «чистої» енергетики. З них майже половина, а саме - 800 млн євро - залучено саме у 2018 році. Це результат ефективних впроваджених за участю Держенергоефективності законодавчих змін у відновлюваній енергетиці, розвитку енергосервісу, запуску «теплих кредитів» тощо», - наголосив С.Савчук.

Найбільше інвестицій у вітчизняну економіку та розвиток місцевого бізнесу додала відновлювана енергетика:

  • біля 500 млн євро - у встановлення більше 2100 МВт нових потужностей, що генерують тепло «не з газу»;
  • понад 1,2 млрд євро - у 1300 МВт потужностей відновлюваної електроенергетики.

Крім цього, останні 4 роки, у т.ч. продуктивний 2018 рік, відзначилися суттєвими здобутками:

  • 6 млрд м3 газу у рік зменшено у 2018 р. у порівнянні з 2014 р. такими категоріями, як населення, бюджетна сфера та теплокомуненерго. Це означає, що близько 1,2 млрд євро у рік заощаджено на закупівлі імпортного газу;
  • більше півмільйона українських сімей (а це фактично вся Черкаська область) утеплилися та заощаджують до 70% на комунальних послугах завдяки співфінансуванню «теплих кредитів» із державного та місцевих бюджетів. У 2018 р. програмою скористалися ще 150 тис. родин;
  • тільки за 2018 р. понад 1600 ОСББ модернізували багатоповерхівки за «теплими кредитами» на суму близько 470 млн грн., що більше, ніж за усі попередні роки разом узяті. Це свідчить про підвищення свідомості ОСББ щодо необхідності комплексно утеплювати будинки;
  • у 5 разів збільшено обсяг фінансування місцевих програм здешевлення «теплих кредитів»: із 34 млн грн. у 2015 р. до 170 млн грн у 2018 році;
  • запроваджено монетизацію субсидій – ще один стимул та джерело для заощадження енергоресурсів;
  • у 10 разів збільшено кількість укладених енергосервісних (ЕСКО) контрактів у 2018 р. порівняно із 2016 р. (у 2018 р. підписано 210 ЕСКО-договорів на суму контрактів понад 200 млн гривень);
  • у 3 рази збільшено кількість місцевих органів влади, де впроваджено енергомоніторинг у бюджетній сфері: із 60 таких органів влади у квітні 2017 р. до 180 на кінець 2018 року.
  • фактично за півроку тісної співпраці із закладами вищої освіти видано 440 атестатів для енергоаудиторів та фахівців з обстеження інженерних систем;
  • близько 7,5 тис. українських родин інвестували 151 млн євро у сонячні електростанції загальною потужністю майже 160 МВт. Більше половини усіх СЕС, а саме – майже 4500 - інстальовано саме у 2018 році;
  • у 3 рази зросли біогазові потужності: із 10 установок (15 МВт) на кінець 2014 р. до 33 установок (46 МВт) на кінець 2018 року.

С.Савчук підсумував, що у 2019 р. буде продовжено роботу у зазначених напрямах і сфокусовано особливу увагу на такі питання:

  • удосконалення механізму стимулювання промислових підприємств до  енергоефективності;
  • формування ринку послуг атестованих енергоаудиторів для проведення сертифікації енергетичної ефективності будівель;
  • запровадження системи «зелених» аукціонів;
  • рРозвиток прозорого та конкурентного ринку твердого та рідких біопалив;
  • стимулювання енергетичної утилізації сміття.

Детальніше про досягнення, нові законопроекти та пріоритетні напрями роботи у 2019 дізнавайтеся у презентації на сайті: http://saee.gov.ua/uk/news/2773, (http://saee.gov.ua/sites/default/files/2018_19_report_07_02_2019.pdf).

 

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності

тел/факс +38 (044) 590-59-65, saeepressa@gmail.com

www.saee.gov.ua

 

 

 

Україна та Норвегія започаткували стратегічні ініціативи та угоди у сфері енергоефективності та «чистої» енергетики

Україна та Норвегія започаткували одразу кілька стратегічних ініціатив у сфері енергоефективності та «чистої» енергетики під час Norwegian-Ukrainian Business Forum 2019.   

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман та Прем’єр-міністр Норвегії Ерна Солберг підписали заяву щодо посилення українсько-норвезького співробітництва у сфері енергетики. Зокрема, передбачається започаткувати українсько-норвезьку ініціативу з підвищення енергоефективності бюджетних установ.

«Норвегія також підтримуватиме запровадження нових конкурентоздатних моделей з метою стимулювання розвитку відновлюваної енергетики в Україні», – йдеться у заяві глав урядів.

Окрім цього, на форумі підписано низку договорів між норвезькими та українськими компаніям у різних секторах економіки.

«Потенційний обсяг норвезьких інвестицій в українську економіку може сягнути 1,5 млрд доларів США, з яких близько 800 млн доларів США – це кошти у відновлювану енергетику», – повідомив Володимир Гройсман.

Привабливість ринку відновлюваної енергетики засвідчило укладання відразу 3 угод, відповідно яких:

Норвезька компанія «Norsk Solar» (http://norsksolar.com) долучиться до встановлення сонячної електростанції потужністю 9,2 МВт на Київщині.

Норвезька компанія «Scatec Solar» (https://www.scatecsolar.com) візьме участь у встановленні сонячної електростанції потужністю 150 МВт на Миколаївщині.

Норвезька компанія «NBT» (http://www.nbtas.no) планує взяти участь у встановленні близько 750 МВт ВЕС у Запорізькій області.

Це сигнал усім інвесторам щодо перспектив впровадження «зелених» проектів саме в Україні, де запроваджено законодавчі стимули та наявна величезна ресурсна база у цій сфері.

 

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності

 

Держенергоефективності з експертами IRENA працює над створенням ефективної системи «зелених» аукціонів в Україні

Кращий досвід країн світу щодо впровадження «зелених» аукціонів та його застосування в Україні обговорив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук із експертами Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії (IRENA, https://www.irena.org), помічниками народних депутатів України, представниками Міненерговугілля, Держенергоефективності та Національної інвестиційної ради.

У рамках вебінару, ініційованого Агентством, фахівці IRENA відзначили активність України у розвитку «чистої» енергетики та поділилися результатами досліджень щодо проведення аукціонів у різних країнах світу.

Так, впродовж останніх 20 років все більше країн світу обирають аукціони як один із механізмів розвитку «чистої» енергетики. Якщо у 2008 р. таких країн було лише 20, то у 2018 р. – понад 70.

За висновками експертів, аукціони мають низку важливих переваг, зокрема:

  • забезпечують прозорість ринку;
  • стимулюють зростання конкуренції між інвесторами;
  • визначають реальну ринкову ціну на «чисту» електроенергію та сприяють її зменшенню.

Наприклад, в Об’єднаних Арабських Еміратах впродовж 2 років завдяки аукціонам ціна на електроенергію із СЕС знизилася із 58,5 доларів/МВт*год у січні 2015 р. до  24,2 доларів/МВт*год у березні 2017 року.

Окрім цінової складової, сторони розглянули усі інші елементи аукціонів.

Під час розробки ефективної моделі аукціонів для України експерти IRENA рекомендували звертати особливу увагу на такі питання:

  • ключова мета, яку ставить перед собою країна;
  • умови участі в аукціонах;
  • способи підвищення конкуренції між учасниками та уникнення зловживань;
  • умови обрання переможця аукціону;
  • шляхи нівеляції ризиків реалізації проектів, які виграли аукціони.

За підсумками вебінару учасники дійшли згоди щодо необхідності узагальнення рекомендацій експертів IRENAта їх включення у якості пропозицій до законопроекту щодо аукціонів в Україні.

Також на початку 2019 р. планується провести масштабний семінар за участю фахівців IRENA з питань «зелених» аукціонів.

 

 

Сергій Савчук: Запуск системи аукціонів, ринку твердого та рідкого біопалива, «зелених» бондів та розвиток ЕСКО – пріоритети на найближчу перспективу

 

Прогрес та плани розвитку сталої енергетики в Україні обговорили представники влади, бізнесу, інвестори та іншігравці ринку на 10-му Мiжнародному форумі i виставці сталої енергетики Центральної та Схiдної Європи  «SEF 2018».

Виступаючи, Голова Держенергоефективності Сергій Савчук зауважив: «Позитивна динаміка введення нових потужностей на суму більше 1,3 млрд євро інвестицій за останні 4 роки доводить, що запроваджені законодавчі стимули ефективно працюють, а «зелена» енергетика - драйвер розвитку економіки та створення робочих місць в регіонах».

Ще один важливий пріоритет – широкомасштабна енергомодернізація. Завдяки запуску ЕСКО вдалося відкрити ринок утеплення будівель для інвесторів.
«На сьогодні маємо укладених більше 200 ЕСКО-контрактів на близько 200 млн гривень. Це лише старт, адже в країні близько 70 тис. бюджетних установ потребує термомодернізації», - додав С.Савчук.

«Щоб допомогти бізнесу із розробкою проектів та їх фінансуванням, ми спільно з Міністерство закордонних справ Фінляндії та Північною екологічною фінансовою корпорацією(НЕФКО) заснували Фінсько-український трастовий фонд. Детально про те, як подати заявку, читайте на сайті Агентства: http://saee.gov.ua/uk/content/finland-ukraine-trust-fund», - повідомив С. Савчук.

«Сьогодні наше завдання – продовжувати підтримку інвестиційно сприятливих умов для розробки та реалізації «зелених» проектів», - розповів Голова Держенергоефективності.

Серед найголовніших законодавчих ініціатив – поетапне впровадження аукціонів, що будуть обов’язковими для проектів сонячної енергетики потужністю більше 10 МВт та вітрової енергетики потужністю більше 20 МВт.

Щоб підвищити інтерес інвесторів до таких проектів, пропонується надати їм можливість заключати договір на продаж «зеленої» енергії до 20 років.

«Також ми пропонуємо інтегрувати у зазначений законопроект рішення щодо обмеження строку дії технічних умов на приєднання об’єктів «чистої» електроенергетики до мереж на 5 років.Таким чином, ми сприятимемо вивільненню резервованих потужностей та запобіганню спекуляціям із безстроковими технічними умовами», - розповів Голова.

Паралельно ведеться робота над:

- механізмом створення конкурентного та прозорого ринку твердого біопалива;

- ринком рідкого біопалива;

- формуванням належних умов для виробництва енергії із сміття.

Окрім цього, у фокусі уваги Агентства – започаткування ринку «зелених» бондів. Інтерес до цього питання вже проявляє Укргазбанк (https://www.ukrgasbank.com), який на сьогодні є лідером серед українських банків у фінансуванні «зелених» проектів.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності

тел/факс +38 (044) 590-59-65

www.saee.gov.ua

https://www.facebook.com/saeeUA

https://twitter.com/SAEE_Ukraine

 

 

В Україні атестовано перших енергоаудиторів, які будуть здійснювати енергетичну сертифікацію будівель

У співпраці з Держенергоефективності вже створено перші в Україні комісії для атестації енергоаудиторів, зокрема, у таких закладах вищої освіти:

  • Київський національний університет будівництва і архітектури (КНУБА, http://www.knuba.edu.ua);
  • Запорізька державна інженерна академія (http://www.zgia.zp.ua).

Днями у КНУБА відбулася перша атестація енергоаудиторів. За її результатами
5 фахівців отримали право проводити енергетичну сертифікацію будівель та обстеження інженерних систем будівель. Базу атестованих енергоаудиторів опубліковано на сайті Агентства: http://saee.gov.ua/uk/content/buildings-certification.

Сертифікати енергетичної ефективності будівель також буде оприлюднено на сайті Агентства.

«Приємно відзначити високу активність університетів та академій щодо створення атестаційних комісій. Ми, у свою чергу, готові підтримувати їх у цьому напрямку», -прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Так, фактично за кілька місяців 22 заклади вищої освіти уклали з Агентством угоди щодо співпраці стосовно підготовки та атестації енергоаудиторів (http://saee.gov.ua/uk/content/buildings-certification).

Агентством спільно з КНУБА вже розроблено зразки тестових та ситуаційних завдань для атестації енергоаудиторів, з якими можна ознайомитися на сайті Агентства (http://saee.gov.ua/sites/default/files/1_14.pdf).

Із усіма підписантами проводяться консультації щодо підготовки навчальних програм.

«Закликаю заклади вищої освіти впроваджувати навчальні програми для підготовки енергоаудиторів та створювати відповідні атестаційні комісії, щоб прискорити процес сертифікації енергетичної ефективності будівель», - повідомив С.Савчук.

 

Заклади вищої освіти готові створювати комісії з атестації енергоаудиторів для сертифікації енергетичної ефективності будівель

Держенергоефективності закликає заклади вищої освіти створювати комісії для професійної атестації енергоаудиторів, які зможуть отримати право проводити сертифікацію енергоефективності будівель та обстеження інженерних систем.

Це передбачено Законом України «Про енергетичну ефективність будівель» (http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/2118-19), що розроблено Держенергоефективності та прийнято Парламентом у 2017 році.

У процесі створення комісій варто користуватися низкою важливих підзаконних актів. Серед них - порядок проведення атестацій енергоаудиторів, порядок сертифікації енергетичної ефективності, методика визначення енергоефективності та інші. Для зручності усі документи опубліковано на сайті Агентства: http://saee.gov.ua/uk/content/buildings-certification.

Також, до Вашої уваги – перелік 17 закладів вищої освіти, з якими Агентство вже уклало добровільні угоди про співпрацю щодо координації роботи із створення атестаційних комісій (http://saee.gov.ua/uk/content/buildings-certification).

Тож, усі, хто мають намір пройти професійну атестацію, зможуть звертатися до цих закладів.

"Переконаний, що тільки якісна підготовка та відбір експертів з енергоефективності дозволять ефективно здійснювати сертифікацію будівель та надавати правильні рекомендації щодо підвищення їхнього рівня енергоефективності", - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Перелік закладів вищої освіти, які створили відповідні атестаційні комісії, буде розміщено на офіційному сайті Агентства www.saee.gov.ua.

За довідками звертайтеся, будь ласка, до Управління енергетичного менеджменту та стандартизації Держенергоефективності: (044) 559-58-37, standartsaee@gmail.com.

 

Вже 100 ОСББ зацікавлені утеплити багатоповерхівки завдяки ЕСКО

Цього літа Держенергоефективності спільно з Представництвом Фонду  ім. Фрідріха Еберта в Україні провели інформаційно-роз’яснювальну кампанію в регіонах країни, яка розкрила переваги співпраці ОСББ та ЕСКО-інвесторів для утеплення будинків.

Понад 350 ОСББ у 8 областях дізналися про ЕСКО-механізм, особливості укладання контрактів з інвесторами, очікувані результати та успішність вже реалізованих компаніями проектів.

Окрім цього, 100 ОСББ вже заявили про зацікавленість співпраці з ЕСКО-інвесторами та надали Агентству дані щодо енергоспоживання своїх будинків.

На основі цих даних Агентство сформувало та опублікувало на сайті базу ОСББ – потенційних об’єктів енергосервісу (http://saee.gov.ua/uk/content/energoservis_1).

«Тепер ЕСКО-інвестори можуть ознайомитися з енергетичними характеристиками різних ОСББ та обрати найбільш економічно привабливі об’єкти для реалізації проектів з утеплення», - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

За ЕСКО-механізмом компанія впроваджує енергоефективні заходи, бере на себе всі ризики та гарантує досягнення економії енергоресурсів.

ОСББ, у свою чергу, здійснює всі платежі на користь ЕСКО-компанії лише за умови досягнення зазначеної економії.

Окрім зменшення комунальних рахунків, мешканці термомодернізованих багатоповерхівок отримають комфорт і затишок в оселях, а вартість квартир зросте у ціні.

Консультації щодо ЕСКО-механізму як для бюджетних установ, так і для ОСББ також можна отримати у Всеукраїнському центрі з питань енергозбереження та енергоефективності (http://energoefektivnaukraina.org.ua, e-mail: support@energoefektivnaukraina.org.ua або за тел.: +38 066 154 55 421; +38 093 993 64 56).  

Центр створено спільно з проектом ПРООН «Усунення перепон для залучення інвестицій у підвищення енергоефективності громадських будівель у малих і середніх містах України на основі моделі ЕСКО».

 

 

Ще понад 1000 домогосподарств встановили сонячні панелі у II кварталі 2018 року

 

Використання сонячних панелей стрімко набирає популярності серед населення. У IIкварталі ц.р. ще 1107 родин перейшли на електроенергію з енергії сонця, що вдвічі більше, ніж у Iкварталі цього року.

Загалом, вже 4660 приватних домогосподарств встановили сонячні панелі загальною потужністю майже 90 МВт станом на кінець I півріччя 2018 року.

Інвестиції склали близько 88 млн євро.

«Така активність населення приємно вражає і доводить, що у червні 2015 р. ми запровадили ефективний стимул–прив’язаний до курсу євро «зелений» тариф для приватних СЕС потужністю до 30 кВт», - пояснив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Лідерами за кількістю встановлених приватних СЕС є такі області, як Київська, Дніпропетровська та Тернопільська.

Окрім очевидних переваг СЕС для населення, сонячні станції приватних домогосподарств є чудовим прикладом розподіленої генерації, що позитивно впливає на збалансовану роботу енергосистеми.

Також, високий попит домогосподарств на сонячні панелі стимулює бізнес до встановлення вітчизняних виробничих потужностей у цій сфері.

Так, у березні ц. р. у м. Енергодар (Запорізька область) запрацював український завод, що успішно виробляє сонячні панелі для населення та бізнесу.Саме завдяки таким потужностям створюються додаткові робочі місця, активізується бізнес у суміжних галузях, збільшуються надходження до місцевих бюджетів.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності

 

Сонячна енергетика в Україні жваво розвивається: це доводять бізнес та навіть приватні домогосподарства!

Про це заявив Юрій Шафаренко, директор Департаменту відновлюваних джерел енергії Держенергоефективності, у прямому ефірі програми «Доброго ранку, Країно» на телеканалі «UA: Перший».

«Якщо брати початок 2015 р., то в країні налічувалося лише 40 домогосподарств, які встановили сонячні панелі на дахах будинків. Сьогодні, станом на кінець I кварталу 2018 р. таких домогосподарств вже 3553», - навів статистичні дані Ю. Шафаренко та звернув увагу глядачів на те, що кількість родин, які інвестують кошти у власну енергонезалежність та автономність, щоквартально збільшується.

Завдяки сонячним панелям домогосподарства самостійно генерують електроенергію для власних потреб, а її надлишок продають у загальну мережу за «зеленим тарифом», прив’язаним до курсу євро, і мають додатковий заробіток.

Сьогодні домогосподарства можуть встановити приватну сонячну електростанцію потужністю до 30 кВт.

Така можливість з’явилася завдяки розробленому спільно з Держенергоефективності та прийнятому у червні 2015 р. Закону України № 514-19 (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/514-19).

«Наразі вартість «чистої» електроенергії, яку ви продаєте у мережу, становить 18,9 євроцентів за 1 кВт*год», - наголосив Ю. Шафаренко.

За оцінками експертів, СЕС потужністю до 30 кВтдозволяє заробити на продажі «сонячної електроенергії»близько20-25 тис. грн. у місяць.

Як пояснив Ю. Шафаренко, можливість продавати надлишок згенерованої «чистої» електроенергії також стимулює домогосподарства до раціонального енергоспоживання: тобто встановлювати світлодіодне освітлення, купувати електротехніку із найвищим класом енергоефективності тощо.

Що стосується сонячних станцій великої потужності, то цей сектор також активно розвивається.

«Станом на кінець Iкварталу 2018 р. в Україні встановлено 1534 МВтпотужностей відновлюваної електроенергетики. З них більше 50%, а саме - 841 МВт – це сонячні електростанції», - зазначив Ю. Шафаренко.

Нагадаємо, нещодавно на початку квітня ц.р. в Україні відбулося підписання угоди між компаніями «ДТЕК» (https://dtek.com) та «ChinaMachineryEngineeringCompany» (СМЕС, http://www.cmec.com) щодо будівництва СЕС потужністю 200 МВт поблизу м. Нікополь (Дніпропетровщина). Організатором події виступила УкраїнськаАсоціація Шовкового Шляху «SilkLink». Станція увійде у ТОП-3 найбільших СЕС у Європі. Важливо, що цей проект принесе Україні інвестиції у 230 млн євро.

Більше інформації у відеозаписі програми «Доброго ранку, Країно!» на телеканалі «UA: Перший»: https://www.youtube.com/watch?v=Wc-CReiUr10

 

Відкрито фінансування програми «теплих кредитів»!, - Сергій Савчук

 

Відсьогодні усі охочі зробити свій дім енергоефективним та заощаджувати на комунальних послугах можуть скористатися Урядовою програмою «теплих кредитів» в уповноважених банках (Ощадбанк, Укргазбанк, ПриватБанк)та отримати відшкодування у розмірі:

  • 20% – на придбання «негазових» котлів (35% для субсидіантів),
  • 35% – для утеплення індивідуального житла,
  • від 40% до 70% – для ОСББ на утеплення багатоповерхівок.

Приватні домогосподарства та ОСББ також можуть розраховувати на додаткові компенсації від місцевої влади.

На сьогодні діє 128 місцевих програм здешевлення «теплих кредитів», зокрема, у 18 регіонах, 48 районах та 62 містах.

«Для кожної родини є унікальна нагода отримати подвійну, а інколи й потрійну фінансову допомогу при утепленні житла. Тож, звертайтеся до мера міста чи очільника області та дізнавайтеся про додаткову підтримку. Інформація про місцеві програми також є на сайті Агентства: http://saee.gov.ua/uk/programs/map», - повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Участь в Урядовій програмі «теплих кредитів» - це нагода:

  • значно заощадити при впровадженні енергоефективних заходів;
  • зменшити комунальні рахунки;
  • підвищити комфорт в оселях;
  • збільшити вартість будинку.

Нагадуємо, що у 2018 р. Уряд виділив 400 млн грн. на компенсації за «теплими кредитами», з яких 190 млн грн. – саме для ОСББ.

З початку дії програми у жовтні 2014 р. і по сьогодні програмою скористалося понад 400 тис. сімей, які залучили більше 5 млрд грн. «теплих кредитів».

 

 

ПРЕС-АНОНС

27 квітня – IV Форум енергоефективного партнерства’18

«ЕСКО: Успіхи та перспективи.Нові механізми сталого фінансування енергоефективності місцевих громад»

 

27 квітня 2018 р. у м. Києві у КВЦ «Парковий» Держенергоефективності організовує головну подію року у сфері енергоефективності –  IV Форум енергоефективного партнерства’18 «ЕСКО: Успіхи та перспективи. Нові механізми сталого фінансування енергоефективності місцевих громад».

Україна твердо крокує шляхом до енергонезалежності! Пріоритетною сферою для реформ у сфері енергоефективності залишаються житлові та громадські будівлі. Лише в бюджетній сфері близько 100 тисяч будівель потребує термомодернізації. За оцінками експертів, на сьогодні потреба в інвестиціях у термомодернізацію будівель бюджетних установ складає від 4,2 до 8,5 млрд дол. США. Для вирішення цього питання широко впроваджуватимуться дієві європейські інструменти підвищення рівня енергоефективності – енергосервіс та енергоменеджмент.

На сьогодні через Систему публічних електронних закупівель “PROZORRO” (https://prozorro.gov.ua) оголошено понад 300 ЕСКО-тендерів на впровадження енергоефективних заходів у бюджетних закладах.

Актуальні питання ринку ЕСКО-послуг будуть обговорюватися на Форумі.

Цьогоріч також планується розкрити переваги впровадження енергосервісу на державних об’єктах, а також реалізації енергоефективних заходів на промислових підприємствах.

Ключові теми Форуму:

  • Енергосервіс: регіони, райони, міста.
  • Енергоефективність державних об’єктів: міжнародні зобов’язання.
  • Іноземний досвід. Новітні інструменти: ЕСКО та револьверні фонди у містах.
  • Нові інструменти підвищення енергоефективності в багатоквартирних будинках.
  • Функціонування енергоменеджменту та стимулювання енергоефективності для промислових підприємств.

 

До участі у Форумі запрошуються: керівництво облдержадміністрацій та обласних рад, міські голови, енергоменеджери, ОСББ, профільні громадські організації, міжнародні проекти, представники промислових підприємств, ЕСКО-компанії, будівельні компанії, виробники енергоефективних матеріалів та обладнання, енергоаудитори, профільні асоціації, ЗМІ та усі зацікавлені.

Організатор –Держенергоефективності.

Співорганізатори:

  • Фонд ім. Фрідріха Еберта в Україні (http://fes.kiev.ua);        
  • Проект ПР ООН «Усунення перепон для залучення інвестицій у підвищення енергоефективності громадських будівель у малих і середніх містах України на основі моделі ЕСКО (http://www.ua.undp.org/content/ukraine/uk/home/operations/projects/envir...);
  • Проект GIZ «Реформа в сфері енергоефективності України»;     
  • Проект ЮНІДО UKR ІЕЕ «Впровадження стандарту систем енергоменеджменту в промисловості України» (http://www.ukriee.org.ua);
  • Проект GIZ «Енергоефективність у громадах ІІ» (http://eeim.org.ua);
  • Проект GIZ «Партнерство з модернізації: енергоефективність у лікарнях»;
  • Українсько-данський енергетичний центр (http://www.udec.org.ua);
  • Проект GIZ «Консультування підприємств щодо енергоефективності» (https://www.giz.de/en/worldwide/62497.html);
  • Центр ресурсоефективного та чистого виробництва (в системі ЮНІДО) (http://www.recpc.kpi.ua);
  • Проект ЄС «Угода мерів – Схід ІІ» (http://www.uhodameriv.eu/index_uk.html).  

Відкриття Форуму: 10:00.

Місце проведення: м. Київ, Паркова дорога, 16а, Конгресно-виставковий центр «Парковий».

Програма Форуму:http://saee.gov.ua/sites/default/files/docs/ESCO_FORUM_27_04_2018_2.pdf

Участь безкоштовна!

Реєстрація обов’язкова за посиланням: https://goo.gl/forms/WZRrCCwEfTT9icZw2

Довідкова інформація щодо участі у Форумі за тел.: 044590-59-64 та e-mail: 3eeforum@gmail.com.

Акредитація ЗМІ проходить за тел.: 044 590-59-65, 096 906 85 95, 097 596 70 88 та
e-mail: saeepressa@gmail.com.

 

Призначення особи відповідальної за електрогосподарство

та  порядок проведення перевірки знань з правил технічної

експлуатації електроустановок споживачів

 

               Шановні мешканці смт Біловодськ та Біловодського району.

       

        Інспекцією Держенергонагляду у Луганській області, під час перевірок електрогосподарств споживачів електричної енергії, протягом 2017 року виявлено чисельні порушення вимог нормативних документів, в частині що стосується призначення осіб відповідальних за електрогосподарство та атестації електротехнічного персоналу.             У зв’язку з цим надаємо наступні роз’яснення.     

 

1. Основні організаційні та технічні вимоги до експлуатації електроустановок та електрообладнання споживачів визначені Правилами технічної експлуатації електроустановок споживачів, затвердженими наказом Міністерства палива та енергетики України від 25 липня 2006 року № 258 ( у редакції наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 13.02.2012 р. № 91);

2.   Кожен керівник організації своїм розпорядчим документом щорічно має призначати особу відповідальну за електрогосподарство та особу яка буде її заміщувати (заступник) на час її тривалої відсутності. Особа відповідальна за електрогосподарство (як правило головний енергетик) призначається з числа працівників які мають не нижче IV групи з електробезпеки та відповідний стаж роботи для  обслуговування електроустановок напругою до 1000В. У разі наявності електроустановок напругою понад 1000В працівник повинен мати V групу з електробезпеки. Якщо встановлена потужність електроустановок підприємства не перевищує 10 кВт заступник може не призначатись;

3. На підприємствах, які не займаються виробничою діяльністю, у яких електрогосподарство включає в себе тільки ввідно-розподільний пристрій, освітлювальні установки, переносне електрообладнання напругою не вище 380 В, особа відповідальна за електрогосподарство може не призначатися. У цьому разі керівник організації покладає відповідальність на себе. Для цього, під час укладання або переоформлення договору про постачання електричної енергії, він має пройти в Біловодському РЕМ інструктаж з питань технічної експлуатації електроустановок споживачів у обсязі, що відповідає ІІ групі з електробезпеки;

4. Звертаємо Вашу увагу, що особи відповідальні за електрогосподарство та електротехнічний персонал підприємства має проходити перевірку знань в комісії за участю інспектора Держенергонагляду з наступною періодичністю:

  • первинне навчання та перевірка знань усіх працівників - до початку виконання роботи;
  • для працівників, які безпосередньо організовують та проводять роботи з оперативного обслуговування діючих електроустановок чи виконують у них налагоджувальні, електромонтажні, ремонтні, профілактичні випробування або експлуатують електроустановки у вибухонебезпечних, пожежонебезпечних зонах, - один раз на рік;
  • для адміністративно-технічних працівників, які не належать до  попередньої   групи,  а також для членів комісій з перевірки знань - один раз на три роки.

5. У разі відсутності в штаті власного електротехнічного персоналу або працівників відповідної кваліфікації (неможливості самостійного здійснення організації експлуатації власних електроустановок) споживач повинен укласти договір про надання послуг щодо обслуговування електроустановок з електропередавальною або спеціалізованою організацією. У  протилежному випадку « Експлуатація електроустановок споживача забороняється »!

6. Слід зазначити, що окрім щорічної перевірки знань особа, відповідальна за  електрогосподарство, члени комісії споживача з перевірки знань та посадові особи оперативних працівників повинні проходити не рідше одного разу на три роки періодичне навчання в спеціалізованих навчальних закладах (далі – СНЗ) з питань технічної експлуатації електроустановок споживачів та пожежної безпеки.          

 

На території Луганської області ви можете звернутись для навчання в наступні СНЗ:

1) Відокремлений структурний підрозділ «Луганський Державний обласний навчальний центр підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації кадрів АПК Луганського національного аграрного університету» - Луганська область, м. Старобільськ, вул. Слобожанська, буд. №68;  тел. (06461) 2-19-00, 2-13-43, моб. 099-054-81-66;

2) ТОВ «Луганський навчально-курсовий комбінат – І» - Луганська область,  м. Сєверодонецьк, проспект Центральний, буд. №26, кімната №306;  моб. 050-475-67-68,  095-356-65-35;

3) ТОВ «Луганський навчально-курсовий комбінат» - Луганська область,   м. Сєверодонецьк, проспект Центральний, буд. №26, кімната №302; Луганська область, м Старобільськ, вул.. Гаршина, буд. №27;  моб. 050-475-67-68, 095-356-65-35;

4) Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Луганської області – Луганська область, м. Сєверодонецьк, проспект Гвардійський,  буд. №22»Б»; тел. (06452) 2-72-34.

 

4.  Споживачі, чисельність яких не дає змоги створити комісію для перевірки знань з питань  технічної експлуатації електроустановок споживачів безпосередньо на підприємстві,  перевірку знань проходять у комісії СНЗ. У роботі такої комісії, бере участь керівник споживача та інспектор Держенергонагляду.

           Звертаємося до фізичних осіб підприємців, керівників підприємств,  керівників навчальних та медичних закладів: якщо при призначенні осіб відповідальних за електрогосподарство, осіб, які їх заміщують, організації технічного навчання та перевірки знань персоналу виникнуть будь які питання Ви маєте звернутися за консультацією до інспекції Держенергонагляду у Луганській області (м. Старобільськ, кв. Дружби, 5/18) або зателефонувати  за номерами: (06461) 3-13-63, моб. 050-473-73-21, 095-800-49-68.

Інспекція Держенергонагляду у Луганській області           

 

 

 

Розроблений Держенергоефективності законопроект щодо розвитку високоефективної когенерації cхвалено Урядовим комітетом

 

30 листопада на засіданні Урядового комітету з питань європейської, євроатлантичної інтеграції, міжнародного співробітництва та регіонального розвитку схвалено розроблений Держенергоефективностізаконопроект щодо розвитку в Україні високоефективної когенерації.

«Ефективне використання паливно-енергетичних ресурсів у виробництві енергії – у пріоритеті держави. Щоб раціонально використовувати паливо, у всьому світі сьогодні впроваджують високоефективнікогенераційні установки», - прокоментував С.Савчук.

Мета законопроекту – адаптувати українське законодавство до європейського в сфері розвитку високоефективної когенерації.

Законопроектом передбачається:

  • проведення комплексної оцінки застосування високоефективної когенерації (оновлюється кожні 5 років);
  • проведення аналізу витрат і вигід потенціалу високоефективної когенерації для теплогенеруючих об'єктів  > 20 МВт;
  • встановлення кваліфікаційних показників, яким мають відповідати високоефективні когенераційні установки;
  • надання гарантії походження електричної енергії, яка вироблена високоефективною когенерацією.

Прийняття законопроекту сприятиме:

- перебудові діючих теплогенеруючих об'єктів у високоефективні установки комбінованого виробництва електричної та теплової енергії;

- підвищенню ефективності використання палива та зменшення споживання енергоресурсів, у тому числі газу, в суспільному виробництві.

Держенергоефективності висловлює щиру вдячність Віце-прем'єр-міністру з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванні Климпуш-Цинцадзе за підтримку законопроекту.

 

Про хід виконання Програми енергозбереження для населення Біловодського району на 2017-2018 роки

У Біловодському районі рішенням сесії районної ради №16/14 від 24.02.2017 року затверджено Програму енергозбереження для населення Біловодського району на 2017-2018 роки. Програмою передбачається відшкодування з районного бюджету частини кредиту в розмірі 5%, але не більше 3 тис. грн., в першу чергу для пільгової категорії населення, за кредитами ПАТ «Ощадбанк» у Біловодському районі, спрямованих на впровадження енергоефективних заходів і встановлення (заміна) « негазових» котлів.

         Порядок використання коштів, передбачених в районному бюджеті на відшкодування частини суми кредиту за вказаною Програмою, затверджений рішенням сесії районної ради №16/15 від 24.02.2017 року та визначає механізм на одноразове відшкодування частини кредиту.

         Загальний обсяг фінансування для реалізації Програми впродовж її дії  ( 2 роки) складає 120,0 тис. грн. ,у тому числі на 2017 рік передбачено та затверджено рішення сесії районної ради №17/7 від 11.04.2017 рік 60,0 тис. грн.

         З метою розширення переліку енергоефективного обладнання, на придбання якого залучаються кредитні ресурси  та яке підлягає частковому відшкодуванню з районного бюджету, рішенням сесії районної ради № 19/14 від 30.06.2017 року внесено відповідні зміни до Програми енергозбереження для населення Біловодського району на 2017-2018 роки.

         Додатково рішенням сесії районної ради від 22.09.2017 року № 21/6 збільшено обсяг фінансування Програми на 2017 рік на 100,0 тис. грн.

         Станом на 01.11.2017 року правом на відшкодування з районного бюджету коштів на впровадження енергозберігаючих  заходів  та придбання енергозберігаючого обладнання скористалось 109 осіб, сума відшкодування становить 124,0 тис. грн.

За детальною інформацією щодо умов оформлення кредиту ПАТ «Ощадбанк» звертатися за телефоном гарячої лінії  0-800-210-800

 

 

Голова Держенергоефективності закликав ЕСКО-компанії брати участь в тендерах на утеплення бюджетних установ через системуProZorro

 

Вже сьогодні ЕСКО-компанії можуть брати участь у тендерах на утеплення бюджетних установ через систему електронних публічних закупівель ProZorro (https://prozorro.gov.ua). Для цього спільними зусиллями Мінекономрозвитку (http://www.me.gov.ua), Держенергоефективності, ДП «ПРОЗОРРО»та експертамимзапроваджено спеціальний модуль для ЕСКО-закупівель.

На цьому наголосив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, виступаючи 23 жовтня у Будинку Уряду на прес-конференції, присвяченій укладанню ЕСКО-договорів через ProZorro.

«Започаткування модулю з прив’язкою до системиProZorro - це ключове і революційне рішення, яке повністю відкриває ринок ЕСКО-послуг у бюджетній сфері України. Тепер ЕСКО-компанії можуть вільно, у прозорий спосіб, на відкритій площадці змагатися за тендер на впровадження енергоефективних заходів у школах, дитсадках, лікарнях тощо», - пояснив Голова.

Важлива особливість ЕСКО-тендеру полягає у тому, що виграє не той, хто запропонує найнижчу ціну, а той, хто надасть найвищий показник ефективності енергосервісного договору (NPV). Цей показник визначає потенційну економію коштів на енергоспоживанні та грошову вигоду для бюджетної установи.Водночас, це запорука закупівлі найбільш ефективного та якісного устаткування та матеріалів для проведення робіт.

Станом на 20 жовтня 2017 року вже оголошено понад 20 відкритих торгів з енергосервісу. Очікується, що цього року буде оголошено понад 100 тендерів.

Нагадаємо, що сьогодні ЕСКО-контракти реалізуються в 4-х регіонах України: Києві, Миргородському районі Полтавської області, Савранському районі Одеської області та м. Канів на Черкащині. В бюджетних закладах встановлюються ІТП, модернізуються системи опалення, освітлення тощо. Інвестори вже почали отримувати повернення вкладених коштів. Бюджетні установи зможуть заощаджені кошти спрямувати на інші енергоефективні проекти.

 

Довідково:

Прес-конференція відбулася за ініціативи Мінекономрозвитку та ДП «ПРОЗОРРО». Участь у заході також взяли:

Максим Нефьодов, перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України,
Олексій Рябчин, народний депутат України,
Євген Харківський, представник ТОВ “КиївЕСКО” (http://kyivesko.com.ua),
Антон Припіченко, керівник електронного майданчика SmartTender (https://smarttender.biz),
Сергій Сокур, генеральний директор ТОВ “ЕНЕРГО-ТЕХ-ІНВЕСТ” (https://youcontrol.com.ua/catalog/company_details/40208132).

Переглянути відеозапис прес-конференції можна на Youtube-каналі Урядового порталу: https://www.youtube.com/watch?v=yMbsHoVqOjA.

Сергій Савчук: 25% енергії з відновлюваних джерел до 2035 року – нова ціль України відповідно до Енергетичної стратегії
15.09.2017
Про проведення тренінгу для представників органів влади та громадськості на тему :«Інноваційне енергозбереження - основа безпеки держави»
15.09.2017
Перші електронні майданчики публічних закупівель адаптовано для ЕСКО-тендерів
18.10.2017
За неповний 2017 рік більше 1200 родин перейшли на «сонячну» електроенергію, що у півтора рази більше ніж за весь 2016 рік
23.10.2017